Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default E rrallë...fisi që jeton i izoluar në Amazonë

prej Fri 16 Aug 2013 - 20:56
E rrallë...fisi që jeton i izoluar në Amazonë  FisiNdoshta do të duket e pabesueshme por ka një fis që jeton plotësisht i izoluar, mes malesh të larta dhe të ashpra. Një video e kapur rastësisht në Amazonë tregon se si një fis jeton brenda në xhungël, pa asnjë kontakt me botën e jashtme. Studiuesit mendojnë se ata i përkasin fisit Kawahiva. Pamjet janë të ngjashme si në kohërat e fillimit të jetës njerëzore në tokë.

Ata janë pa rroba dhe ushqimin e sigurojnë me gjuajtje të kafshëve dhe mbledhjen e rrënjëve të bimëve. Të dhënat e para për ekzistencën e këtij fisi u publikuan në vitin 1999, ndërsa anëtarët janë vënë në kërcënimin nga sulmet që i bëhen nga banorët e zonës përreth. Videoja është kapur në vitin 2011 nga një agjenci mbikëqyrjeje indigjene dhe është bërë publike vetëm dje.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


E rrallë...fisi që jeton i izoluar në Amazonë  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi