Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Mediat serbe: Helikopteri i pronarit nga Presheva gati të fluturoj ! (Foto – VIDEO) Empty Mediat serbe: Helikopteri i pronarit nga Presheva gati të fluturoj ! (Foto – VIDEO)

Mon 26 Aug 2013 - 22:12
Njeriu i cili vetë ndërtoi një helikopter” (“Čovek koji je sam napravio helikopter”) është titulli i shkrimikt të agjencisë serbe të lajmeve “B92″ dhe “Beta” të cilat ka në shkruar sot, dy vjet më pas agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” dhe “Top Channel”, për ndertimin e helikopterit nga duart e një shqiptari nga Presheva që quhet Qani Lutfiu..

Titulli i agjencinë serbe ”Njeriu i cili vetë ndërtoi një helikopter” duket paksa interesan, të lenë përshtypjen se kush mund të jetë ky njeri ? A thua cfarë njeriu, cfarë nacionaliteti i takon ai..por, ja është ai një shqiptar nga Presheva i dalur nga dyert e gjimnazit “Skenderbeu” , siq ishte shprehur Qani Lutfiu në intervistën e parë për agjencinë e lajmeve “Presheva jonë” se: Unë jam kuadër i “Skenderbeut”. Sikur te ishte serb sigurisht mediet më Beograd do të shkruanin “Serbi që ndertoi helikopterin” (“Srbin koji je sam napravio helikopter”). Tham keshtu sepse në mediat serbe vazhdimisht kur kanë shkruar për zbulim të tilla apo serbë të suksesshëm ato kanë harruarf ta nisin shkrimin me nacionalitetin e autorit, madje duke dalur me tituj bombastik, duke prezentuar atorin si serb. Psh “Srbi ka zbuar ketë apo atë..” “Srbi ka bëri atë apo ket..” e keshtu me radhë..(Srbin napravio auto težak 230.000 evra”; “Srbin napravio klima uređaj koji košta 300 dinara”. “Srbin koji je izumeo dirižabl”, “Srbin napravio Lego figure s likovima iz Hobita” etj..)

Sidoqoftë “Beta” dhe B92 ka shkruar për Qani Lutfiun se “Nga hobi për të bërë gjëra shumë interesante, por të bërë helikopter janë raste të rralla. Një mekanik i bujqësor nga Presheva ka arritur të menaxhoj pa asnjë ndihmë nga jashtë për të ndërtuar nda duart e tija një helikopter të vërtetë…”
Një muaj më parë, puna oborr shqyrton si pjesë të ndërtuara, të cilat ai i projektuar motorin e një makinë pasues. Si u zadovoljon sistem helikë menaxhimit është shpërbërë plotësisht avionit.
“Vënja në fuknskion e helikopterit mori pothuajse katër vjet që i ka marru autorit Qani Lutfiut. Sipas llogaritjeve të tij, ka investuar 10.000 € secila pjesë e avionit është unikate. Në botë ekziston një helikopter të ngjashme me këtë. Kam pranuar atë në një mënyrë unike, ka shprjeguar pronari i helikopterit z.Lutfiu për agjencinë serbe.
Në Preshevë, të gjithë flasin për Qaniun, i cili është i njohur në riparime të traktorëve dhe tash së fundit edhe të helikopterëve.
“Për të krijuar një gjë të tillë në hpasirë qiellore, smjafotjnë vetëm paratë por edhe talenti dhe vullneti. Qaniut çfarë ja sheh syri ja bën dora. Endrrën etij, mrekullinë e ka trasnferuar në realitetit” thonë Arifi tha se Abdullah fqinjët e Qaniut..
Qaniu, ka përfundoi shkollën fillore dhe gjimabnzin dhe “unë isha mësuar nga artizanali duke parë një motor veç e veç dhe pastaj të vënë së bashku.” Ai thotë se asgjë në veçanti nuk e dinë në lidhje me helikopterë.
“Kur nisi diçka, unë të patjetër dua ta përfundojë atë edhe pse di s emë mere kohë dhe harxhime…” ka shtuar Luftiu
Mjeshtri Latifi pret që tash në shtator helikopteri i tij të ngritet në qiell dhe të bëjë fluturimin e parë.
Pronari i vetmja gjë tash që io mbetet është leja nga autoritetet shtetërore për fluturimin e parë. Problemi është se Presheva është jo-fly zone dhe do të duhet të gjejnë një tjetër vend, ka shkrar mediat serbe B92 dhe “Beta”. Ndërsa burimet e agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” kanë mësuar se ai mund të flutoroj edhe në Preshevë, kur halikopterët e NATO-s dhe apach-it amerikan janë parë në qiellin e Luginës, pse jo edhe ky i arkitektit vullnetar shqiptarë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi