Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Argjentinë, arrestohet hackeri që fitonte 50 mijë dollarë në muaj

prej Sat 14 Sep 2013 - 11:39
Policia në Argjentinë ka arrestuar një 19-vjeçar, i akuzuar si kreu i një grupi kriminal “hacker”-ash, të cilët shënjestronin transferime ndërkombëtare parash dhe faqet e internetit të lojrave të fatit.
Argjentinë, arrestohet hackeri që fitonte 50 mijë dollarë në muaj 2hn7y9h
I njohur me pseudonimin “superhacker”, adoleshenti siguronte të ardhura prej 50 mijë dollarësh në muaj, duke punuar nga dhoma e tij e gjumit në Buenos Aires, bëri të ditur policia.

Operacioni për arrestimin e tij përfshinte edhe ndërprerjen e energjisë në të gjithë zonën e tij të banimit, në mënyrë që të shmangej mundësia e fshirjes së ndonjë të dhëne sensitive. Policia tha se iu desh pothuajse 1 vit për të mbërritur në gjurmët e adoleshentit.

Ai jetonte me të atin, një ekspert kompjuterash, në Buenos Aires. “Mendojmë se ai dhe vëllai i tij kishin krijuar një biznes kaq luksoz, teksa prindërit e tyre nuk i kishin pyetur kurrë se çfarë po ndodhte”, tha një hetues për të përditshmen argjentinase, “Clarin”.

Në dhomën e adoleshentit zyrtarët gjetën kompjutera me kapacitete të fuqishme.

“Hacker”-at akuzohen se kanë përdorur sulme keqbërëse për të krijuar një rrjet prej mijëra kompjuterash fantazmë, të cilët përdoreshin më pas për të devijuar më pas paratë nga llogaritë e huaja, duke mos lënë asnjë gjurmë virtualisht.

Operacioni i policisë përfshiu 5 bastisje në kryeqytet dhe në qytetin e Rosarios, rreth 300 km në veri të tij. I riu akuzohet për 3 krime dhe, nëse shpallet fajtor, mund të dënohet me më shumë se 10 vjet në burg.
Top ChannelNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Argjentinë, arrestohet hackeri që fitonte 50 mijë dollarë në muaj 1t7y1w
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi