Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat,sa më shumë në karrierë,aq më shumë tradhëtare bëhen Empty Femrat,sa më shumë në karrierë,aq më shumë tradhëtare bëhen

Sun 15 Sep 2013 - 20:13
Nuk janë vetëm meshkujt të prirur për tradhëti. Por edhe femrat. Sidomos ato që kanë shumë ndikim në vendine tyre të punës dhe kanë një status social të lartë.Studim i kësaj dukurie është bërë shkak i një studimi të kryer në Holandë,nga Universiteti Tilburg dhe është drejtuar nga psikologu Joris Lammers. Sipas të cilit,sa më shumë karrierë bën një femër,aq më e pritur ështu t’u drejtohet lidhjeve jashtëmartesore.
“Meshkujt besojnë se sa më të fuqishëm të jenë apo me pushtet,aq më të lehtë e kanë për t’i mashtruar njerëzit,-thotë Lammers,-por në qoftë se ky person është një femër,kjo nuk ka asnjë ndryshim në lidhje me sjelljen aq ajo shfaq ndaj tradhëtisë.”
Studimi përfundon me citimin e faktit se vetëbesimi i femrës rritet hap pas hapi,së bashku me ambicien për pozitën e saj shoqërore. Duke ndikuar kështu në rënien e pragut të saj të moralit.
“Sot,femrat lidere,po shihen gjithnjë si homologët e tyre meshkuj,-përfundon Lammers,dhe kjo mund të çojë në adoptimin e tyre të sjelljeve negative,të tilla si tradhëtia,të cilat deri më tani ishin menduar si një monopol vetëm i meshkujve”,thekson “NOA”.
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 110
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

Femrat,sa më shumë në karrierë,aq më shumë tradhëtare bëhen Empty Re: Femrat,sa më shumë në karrierë,aq më shumë tradhëtare bëhen

Sun 15 Sep 2013 - 20:17
Sdo e lej nusen te bej karrier, u pa puna.. grrrr  grrrr 
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi