Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Të diskriminuar prej 100 vjet Empty Të diskriminuar prej 100 vjet

Mon 21 Oct 2013 - 19:34
Që prej kohës kur ata hynë në Evropë nga India, 100 vjet më parë, romët kanë qenë objekti i diskriminimit. Vende të ndryshme miratuan ligje për të ndryshuar kulturën e tyre, por ndonjëherë kjo ka shkuar edhe më tej.Romët janë skllavëruar nga Hungari dhe Rumani në shekullin e 15-të dhe ishin objekt asgjësimi nga nazistët gjermanë 500 vjet më vonë. Përllogaritet që gjatë Holokaustit, janë vrarë 25% deri në 70% të popullsisë rome në Evropë.Shumë romë mbeten edhe sot një kategori e dorës së dytë në shoqëri. Një në tre romë është i papunë dhe 90% e tyre jetojnë në kufirin e varfërisë.

Të diskriminuar prej 100 vjet 131021122136-roma-settlement-farsala-1-horizontal-gallery

Të diskriminuar prej 100 vjet 131021122149-roma-settlement-farsala-2-horizontal-gallery

Të diskriminuar prej 100 vjet 131021122153-roma-settlement-farsala-3-horizontal-gallery
Shumica e romëve vazhdojnë të jetojnë në kampe dhe karvane, por është shumë e vështirë të thuhet se sa prej tyre pëlqejnë të kenë këtë stil jetë dhe sa nuk kanë mundësi të gjejnë një rrugë tjetër.

Romët nuk kanë mundësi të barabarta për të siguruar strehim, punë dhe arsim. BE u ka bërë thirrje qeverive që t’u japin fund “përjashtimit” të romëve nga shoqëria.

Në Evropë përllogaritet se jetojnë 10 deri në 12 milionë romë, duke qenë kështu minoritet më i madh. Shumica jetojnë në jug dhe lindje të kontinentit, por ata gjenden kudo në Evropë.

Marrë nga CNN

Shekulli Online/F.S.
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 110
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

Të diskriminuar prej 100 vjet Empty Re: Të diskriminuar prej 100 vjet

Mon 21 Oct 2013 - 21:55
1000 a 100 vjet se spo e kuptoj.

Shekulli sikur ska redaktor qe bejne gabime te tilla. Very Happy
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi