Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO) Empty Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO)

Mon 25 Nov 2013 - 21:55
Gjatë Luftës së Parë Botërore Shqipërinë dhe shqiptarët i gjeti të hutuar nga luftrat e brendëshme politike, por edhe humbja e disa territoreve shqiptare gjatë luftrave ballkanik. Ai që shpresonte të përfitonte nga këto luftra ishte Esat Pash Toptani cili më fillimin e Luftës së Parë Botërore i rreshtoj trupat e tij ushtarave përkrah ushtrisë franceze në frontin e Selanikut. Është shkruar dhe folur shumë kohët e fundit për rehabilitimin e figurës së Esat Pash Totanit, por faktet historike nuk i ofrojnë askujt dëshmi për ti dhënë lavdi figurës së këtij tradhëtari të kombit shqiptar. Këtë herë po botojmë këto foto të rralla, fotot me oficerët e lartë serb janë të panjohura për publikun shqiptar të cilat janë bërë në Selanik, por edhe në frontin e luftës përkrah oficerëve të lartë serb. Foto origjinale gjenden në arkivën e ministrisë së kulturës së Francës.

Nga Gushti i vitit 1916 e deri nga fundi i vitit 1917 qëndroj Esat Pash Toptani qëndroj në Selanik të Greqisë. Në rezidencën Vila Mehmet Kapandzi nga dhe komandonte disa forca ushtarake shqiptare të cilët shërbenin në mbështetje të ushtrisë franceze gjatë Luftës së Parë Botërore. Esat Pash Toptani mbërriti në Selanik më 27 Gusht 1916 dhe u prit me paradë madhështore nga gjenerali francez Emanuil Serraili. Për shërbimet që i bëri Francës Esat Toptani, do të nderohej nga gjeneral Serrail me Kryqin e Luftës në një ceremoni të madhe të organizuar më 18 Gusht 1917, në qendër të Selanikut.Kjo fotografi është shkrepur në vitin 1916. Aty shihet dhoma e Esad Pashë Toptanit, mbase e paparë ndonjëherë më parë nga opinioni.

Shumë biseda dhe takime janë zhvilluar në këtë dhomë, për të diskutuar mbi fatin e Shqipërisë.

Kjo është njëra nga dhomat e cila fsheh shumë mistere të historisë shqiptare./Almakos
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO) Empty Re: Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO)

Tue 26 Nov 2013 - 13:45
Legjenda shkruajti:Gjatë Luftës së Parë Botërore Shqipërinë dhe shqiptarët i gjeti të hutuar nga luftrat e brendëshme politike, por edhe humbja e disa territoreve shqiptare gjatë luftrave ballkanik. Ai që shpresonte të përfitonte nga këto luftra ishte Esat Pash Toptani cili më fillimin e Luftës së Parë Botërore i rreshtoj trupat e tij ushtarave përkrah ushtrisë franceze në frontin e Selanikut. Është shkruar dhe folur shumë kohët e fundit për rehabilitimin e figurës së Esat Pash Totanit, por faktet historike nuk i ofrojnë askujt dëshmi për ti dhënë lavdi figurës së këtij tradhëtari të kombit shqiptar. Këtë herë po botojmë këto foto të rralla, fotot me oficerët e lartë serb janë të panjohura për publikun shqiptar të cilat janë bërë në Selanik, por edhe në frontin e luftës përkrah oficerëve të lartë serb. Foto origjinale gjenden në arkivën e ministrisë së kulturës së Francës.

Nga Gushti i vitit 1916 e deri nga fundi i vitit 1917 qëndroj Esat Pash Toptani qëndroj në Selanik të Greqisë. Në rezidencën Vila Mehmet Kapandzi nga dhe komandonte disa forca ushtarake shqiptare të cilët shërbenin në mbështetje të ushtrisë franceze gjatë Luftës së Parë Botërore. Esat Pash Toptani mbërriti në Selanik më 27 Gusht 1916 dhe u prit me paradë madhështore nga gjenerali francez Emanuil Serraili. Për shërbimet që i bëri Francës Esat Toptani, do të nderohej nga gjeneral Serrail me Kryqin e Luftës në një ceremoni të madhe të organizuar më 18 Gusht 1917, në qendër të Selanikut.Kjo fotografi është shkrepur në vitin 1916. Aty shihet dhoma e Esad Pashë Toptanit, mbase e paparë ndonjëherë më parë nga opinioni.

Shumë biseda dhe takime janë zhvilluar në këtë dhomë, për të diskutuar mbi fatin e Shqipërisë.

Kjo është njëra nga dhomat e cila fsheh shumë mistere të historisë shqiptare./Almakos
E mbani mend qendrimin e Sali Berishes qe e quajti Avni Rustemin trradhetar, duke mbeshtetur Esat Pashe Toptanin?
E mbani mend qendrimin perkrahes te nje pjese te besimtareve myslimane si edhe ketu ne forum per Sali Berishen kur humbi qeverisjen?

QE T'I NJIHNI MIRE TRRADHETARET, ESAT PASHE TOPTANI E SALI BERISHA...
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO) Empty Re: Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO)

Wed 27 Nov 2013 - 1:50
ky nuk eshte asgje para sali serbit
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO) Empty Re: Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO)

Wed 27 Nov 2013 - 11:13
Tironci shkruajti:ky nuk eshte asgje para  sali serbit
Po Saliut ja thote dhe vete mbiemri, s'e dije?!...

-Berisha = Beri/sha = Veri/sha = Veri/sla = Veri sllav

Pra eshte nga sllavet e veriut...

Ndersa Toptani ishte nje MAHMUT me oke...

Sponsored content

Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO) Empty Re: Esat Pashë Toptani me ushtarakët e lartë serb, 1917 (FOTO)

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi