Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kina “zbarkon” në Hënë

prej Sun 1 Dec 2013 - 23:55
Kina “zbarkon” në Hënë 11-300x223Kina do të shndërrohet në vendin e parë në më shumë se 40 vjet që do të ulë gjatë së dielës një robot eksplorues në Hënë. Misioni është pjesë e një programi ambicioz hapësinor të vendit më të populluar të botës, që ka si qëllim ndërtimin e një baze në Hënë brenda 15 vitesh.

Nga kjo bazë, Kina synon të përqendrojë misionet e saj të ardhshme për eksplorimin e Marsit dhe në një të ardhme afatmesme edhe të planeteve të tjerë.

“Me përjashtim të dërgimit të austronautëve në hapësirë, zbritja e këtij roboti në Hënë përbën misionin më kompleks të realizuar ndonjëherë prej Kinës”, deklaroi analisti i astronomisë, Marris Jones, për “Agence France Presse”.shqipmedia.


Kina “zbarkon” në Hënë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi