Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Bora “paralizon” Slloveninë

prej Tue 4 Feb 2014 - 20:36
Bora, të ftohtit dhe erërat e forta, kanë lënë një të katërtën e të gjitha amvisërive në shtet Slloveni pa energji elektrike, ndërsa është dëmtuar mbi 40% e maleve alpine në nivel vendi.

Lubjana zyrtare thotë se bora që ka rënë në 24 orët e fundit ka lënë në terr 120,000 amvisëri, në shtetin që ka 2 milion banorë.

Reshjet e dendura të borës dhe akulli, kanë shkaktuar kolaps në rrjetin e shpërndarjes elektrike, ndërsa ka bllokuar edhe trafikun rrugor dhe atë ajror.

Ministri i mbrojtjes Roman Jakis ka thënë gjatë një mbledhje emergjente të qeverisë, se Sllovenia është goditur nga “një katastrofë natyrore, të shkallës së lartë”.

Sipas tij, riparimi i dëmit mund të zgjat me muaj të tërë.

Bashkimi Evropian i ka dërguar ndihma emergjente Sllovenisë për t’u përballur me këtë krizë natyrore

Shpërndaje artikullin në:http://klankosova.tv/


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi