Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Në Irlandë do të ndërtohet xhamia më e madhe në botë

prej Wed 5 Feb 2014 - 22:16
Në Irlandë do të ndërtohet xhamia më e madhe në botë 2be37bec99d108bd82df6389ff62b32e
Në Dublin të Irlandës, këtë vit, fillon ndërtimi i xhamisë më të madhe në vend e cila do të kushtojë rreth 40 milionë euro

Xhamia do të ndërtohet në periferi të Clomgriffinit, në veri të Dublinit.

Vitin e kaluar muslimanëve në Dublin u është dhënë leje nga qeveria e qytetit që të ndërtojnë xhaminë në tre etazhe, me shumë objekte mbështetëse .

Xhamia me dy minare do të jetë në gjendje të akomodoj rreth 3,000 besimtarë. Në kuadër të kompleksit të xhamisë do të përfshihen hapësira për lutje, qendra kulturore, zyrat, libraria, biblioteka, mortorja, kopshti për fëmijë, salla me 600 vende, qendra sportive dhe banesat për banimi.

I gjithë kompleksi i planifikuar në kuadër të xhamisë do të ketë 5 573 metra katrorë.

Në Irlandë tashmë ekzistojnë disa qendra islame, duke përfshirë edhe një nga më të mëdhatë në Clonskeargh në Dublin.

Gjatë 30 viteve të ardhshme, autoritetet irlandeze parashikojnë që Islami të bëhet religjioni i dytë më e madhe në Irlandë për shkak të rritje së madhe të muslimanëve në këtë vend, por edhe nga emigracioni i madh.

Sipas regjistrimit nga viti1991 numri i muslimanëve ishte vetëm 0.1 për qind, në popullsinë e përgjithshme të Irlandës, ndërsa në vitin 2011, numri i tyre është shtuar për 1.1 për qind, apo 49.204 muslimanë në popullsinë e përgjithshme të vendit. Në këtë vend ka rreth 84 për qind katolikë.

Sipas vlerësimeve të autoriteteve irlandeze në vitin 2020 numri i muslimanëve në këtë vend do të jetë rreth 100.000.albtime.


Në Irlandë do të ndërtohet xhamia më e madhe në botë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Në Irlandë do të ndërtohet xhamia më e madhe në botë

prej Wed 5 Feb 2014 - 22:50
zoti u shperblefet juve si investuat ne ket dertim te XHAMIS SHUM TE BUKUR sa bukur dhe ne shtete krishtere po rritet numri i muslimanveMbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi