Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default STUDIM: Zbulohet arsyeja e stresit ‘ekstrem’ tek adoleshentët

prej Sun 16 Feb 2014 - 13:44
  • Sipas një studimi të fundit të bërë nga Shoqata Psikologjike Amerikane, rezulton se adoleshentët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë më të stresuar se edhe vetë më të rriturit, të cilët ka gjasa të jenë më të ngarkuar psikologjikisht.

STUDIM: Zbulohet arsyeja e stresit ‘ekstrem’ tek adoleshentët Bh6fm1_corr
Shkaku i parë dhe më kryesori për stresin ekstrem të shumë adoleshentëve jo vetëm në SHBA, por edhe në mbarë botën, vjen si pasojë e mbingarkesës së mësimeve dhe provimeve.

Sipas një studimi të fundit të bërë nga Shoqata Psikologjike Amerikane, rezulton se adoleshentët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë më të stresuar se edhe vetë më të rriturit, të cilët ka gjasa të jenë më të ngarkuar psikologjikisht se këta të fundit.

Mirëpo, ky studim konstaton të kundërtën. Stresi, si tek adoleshentët dhe tek të rriturit, ka të njëjtin ndikim negativ për një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë parregullsitë e gjumit dhe mënyrën e të ushqyerit. Në studimin e realizuar, u vëzhguan 1 018 adoleshentë dhe 1 950 të rritur.

/Shekulli Online/S.H./


STUDIM: Zbulohet arsyeja e stresit ‘ekstrem’ tek adoleshentët Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi