Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mishi dhe djathi i tepërt, shkaktarë të vdekjes së parakohshme

prej Thu 6 Mar 2014 - 0:30
Mishi dhe djathi i tepërt, shkaktarë të vdekjes së parakohshme I2dw5nf19jy2mawf3l60wNCio1_500Shumë djathë dhe mish mund të jenë receta shkatërruese, sipas një studimi të ri që lidh konsumimin e proteinave me origjinë shtazore me riskun e shtuar për vdekje të parakohshme, për njerëzit e moshës 50 dhe 60 vjeç.

Studimi me mbi 6000 amerikanë gjeti se ata që ishin në moshën 50-65 vjeç dhe që ushqeheshin me dieta të pasura me proteina shtazore ishin 74% më të rrezikuar nga vdekja e parakohshme, krahasuar me ata që konsumonin më pak prej këtyre proteinave dhe që i merrnin ato nga burime joshtazore. Për vdekjet nga kanceri, risku ishte katër herë më i lartë.

Kjo prirje e rrezikshme mund të luftohet duke ngrënë proteina me orgjinë bimore, si arra dhe fasule.

/Shekulli Online/L.B./


Mishi dhe djathi i tepërt, shkaktarë të vdekjes së parakohshme Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi