Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Teknologjia e re që lejon autopsinë e mumjes egjiptiane

prej Sat 22 Mar 2014 - 13:29
Një muze në Suedi ka dixhitalizuar një mumje në 3D për t’i lejuar vizitorët ta shohin atë në formë dixhitale
Teknologjia e re që lejon autopsinë e mumjes egjiptiane _68429243_9084195472_f94d347375_z-1
Teknologjia e re, e cila po përdoret në një muze në Suedi u lejon vizitorëve të hapin në mënyrë dixhitale një mumje egjiptiane.

Vizitorët në Muzeunë e Antikiteteve Mesdhetare dhe të Lindjes së Afërt, “Medelhavsmuseet” në Stokholm, mund të përdorin një tabelë virtuale autopsie për të hapur "varrin" dhe të çmbështjellin shtresat e mumjes “Neswaiu”, një prifti që ka jetuar në shekullin e tretë para Krishtit, në Tebë.

Teknologjia është zhvilluar nga Instituti Suedez Interaktiv ICT dhe u krijua për t’u përdorur në spitale nga studentët e mjekësisë.

/Shekulli Online/L.B./


Teknologjia e re që lejon autopsinë e mumjes egjiptiane Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi