Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shpëlarja e shpeshtë e gojës mund t'ju rrezikojë nga kanceri

prej Sat 5 Apr 2014 - 1:03
Shpëlarja e shpeshtë e gojës mund t'ju rrezikojë nga kanceri Article-2596497-0B95294000000578-164_634x415
Shpëlarja e shpeshtë e gojës mund të çojë në shtim të riskut për kancer oral, shpjegon një ekspert.

Kërkimi i fundit sugjeron se njerëzit që e shpëlajnë gojën me produkte të lëngshme, tre herë në ditë, kanë një rrezik më të madh për të zhvilluar kancer goje dhe fyti.

Një lektor nga Unviersiteti i Glasgow-t në Angli tha se njerëzit nuk duhet ta shpëlajnë gojën disa herë në ditë dhe në vend të kësaj të përdorin larjen e dhëmbëve dhe përdorimin e fillit dentar.

Ky kërkim mbështet studimin australian të vitit 2009, i cili gjeti “të dhëna të mjaftueshme” se shpëlarësit e gojës përmbajnë alkool dhe kontribuojnë në riskun e shtuar për sëmundje, pasi i lejojnë substancat shkaktare të kancerit të hyjnë në shtresat e gojës më lehtësisht.

Në rrezik më të madh janë njerëzit me shëndet të varfër oral./Shekulli Online/L.B./


Shpëlarja e shpeshtë e gojës mund t'ju rrezikojë nga kanceri Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi