Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Klonimi i qelizave, një hap më pranë kurimit të sëmundjeve

prej Fri 18 Apr 2014 - 20:51
Klonimi i qelizave, një hap më pranë kurimit të sëmundjeve Download%201
Nju Jork – Shkencëtarët kanë lëvizur një hap përpara drejt qëllimit për të krijuar qeliza burimore, të përputhura në mënyrë të përsosur me ADN-në e pacientëve, një arritje që do të mundësojë kurimin e sëmundjeve, njofton agjencia e lajmeve “Reuters”.

Kjo arritje, e publikuar në revistën elektronike “Cell Stem Cell” është e para për kërkuesit të cilët kanë arritur “klonimin terapeutik” të qelizave të meshkujve të rritur. Klonimi terapeutik ka të bëjë me prodhimin e qelizave embrionale, gjenetikisht identike me një dhurues, që zakonisht përdoren me qëllimin e trajtimit të sëmundjeve.

Studimi i ri është financuar nga një fondacion dhe nga qeveria e Koresë së Jugut. Nëse konfirmohet nga laboratorë të tjerë, ai do të rezultojë i rëndësishëm, pasi shumë sëmundje që një ditë mund të trajtohen me qeliza burimore, si sëmundjet e zemrës dhe humbja e shikimit, prekin të rriturit. Këto qeliza burimore do të krijohen nga qelizat e plakura, jo nga ato të fetusit ose të foshnjave./Shekulli Online/L.B./


Klonimi i qelizave, një hap më pranë kurimit të sëmundjeve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi