Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Një pemë e vetme me 40 lloje frutash

prej Sat 26 Jul 2014 - 23:30
Një pemë e vetme me 40 lloje frutash Pema-320x226
Për ta krijuar është dashur fantazia e një artisti dhe durimi i një kopshtari, të shkrira tek i njëjti person. Amerikani Sam Van Aken, profesor arti me një dashuri të madhe për kopshtarinë është ‘babai’ i një pemë me superfuqi: e vetmja në botë që është e aftë të prodhojë 40 lloje të ndryshme frutash.

Gjatë pjesës më të madhe të kohës ‘Tree of 40 fruit’, ky është emri i saj, ngjan me një bime të zakonshme. Në pranverë dalin në pah aftësitë e saj të jashtëzakonshme kur degët mbushen me lule të bardha, rozë, të kuqe apo vjollcë. Në muajt në vijim ndodh ajo që mund t’i habisë të gjithë: në degët e kësaj peme piqen kumbulla, pjeshkë, nektarina, kajsi, qershi, bajame, secila sipas kohës së vet, duke ndjekur një axhendë të sinkronizuar në mënyrë të përkryer.

Van Aken ka nisur të punojë me këtë projekt që në vitin 2008, kur mori vesh se një kopsht i vjetësh frutash, ai i ‘New York State Agricultural Experiment Station’ po mbyllej. Këtu ishin ruajtur qindra varietete vendase të frutave, disa prej të cilave me një histori prej 150-200 vjetësh. Një trashëgimi që do të humbiste nëse artisti nuk do të kishte gjetur një mënyrë origjinale për të ruajtur.

Duke punuar me rreth 250 lloje të ndryshme frutash Van Aken, i cili vjen nga një familje agronomësh zgjodhi 40 prej tyre duke krijuar një bazë të dhënash me kohën e lulëzimit dhe më pas pjekjes së secilës prej tyre duke bërë të mundur pas 5 vjetësh përpjekje të vërë në jetë një projekt të pabesueshëm të një zinxhiri frutash të rritura në një pemë të vetme.

26 korrik 2014 (gazeta-Shqip.com)


Një pemë e vetme me 40 lloje frutash Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Një pemë e vetme me 40 lloje frutash

prej Sun 27 Jul 2014 - 9:05
Sa ka hec shkenca.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi