Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default T’i thoni dikujt se është shëndoshur e bëni atë të hajë më shumë

prej Sat 20 Sep 2014 - 23:14
T’i thoni dikujt se është shëndoshur e bëni atë të hajë më shumë Thumbnail.php?file=1410391016405_wps_6_Overweight_woman_and_chil_634x356_365735059Mund të duket si këshillë miqësore, por ti thuash dikujt se ke shtuar në peshë, i bën ata që të marrin ca ushqime të shpejta dhe të hanë më shumë.

Ata persona që janë turpëruar nga të tjerët për peshën e tyre kanë më shumë gjasa të bëhen obezë, ka gjetur një studim i ri.

Ekspertët kanë thënë se të kritikuarit për peshën e tyre ndaj atyre që janë tashmë sensitivë për atë çështje i bën ata me të bindur për të ngrënë.

Frika nga sharjet mund të bëjë që obezët të mos bëjnë ushtrime ose përpjekje për tu dobësuar.

Hulumtuesit nga University College në Londër, thanë se kriza e shëndoshjes mund të lehtësohet duke i mësuar njerëzit – përfshirë edhe mjekët – se është kundërproduktive për të diskriminuar kundër të tjerëve për shkak se ata janë mbipeshë.

Ata thanë se fushata e shëndetit publik duhet të shmangin që njerëzit të ndjehen keq për peshën e tyre.

Nëse do që miku yt ose i afërmi të dobësohet, atëherë këshilloje të shkojë te një specialist ose konsulent për dieta dhe jo t’ia vini në dukje gjithë kohës kilet e tepërta.lajmpress.


T’i thoni dikujt se është shëndoshur e bëni atë të hajë më shumë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi