Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Raporti: 85 për qind e të miturve i drejtohen drogës

prej Mon 17 Nov 2014 - 22:32
  • Vështirësitë ekonomike, ndikimi i shoqërisë dhe konfliktet në familje janë shkaqet që i drejtojnë fëmijët te droga

Raporti: 85 për qind e të miturve i drejtohen drogës Duhanpirja
Përdorimi i substancave narkotike dhe braktisja e shkollës janë dy problemet kryesore me të cilat përballen sot të miturit.

Raporti i fundit nga “Save the Children” në vendin tonë tregon se 85 për qind e nxënësve nxiten të përdorin substanca narkotike, kryesisht nga nevoja për t’u dukur dhe kureshtja.

Nga fëmijët e anketuar, 60 për qind e tyre shprehen se numri i përdoruesve të substancave narkotike ka tendencë të rritet vazhdimisht, ndërsa 53 për qind, shprehen se paratë për të blerë drogën sigurohen nëpërmjet vjedhjes, marrjes së parave borxh apo shitjes së drogës.

Shkaqet që i drejtojnë fëmijët te droga janë vështirësitë ekonomike, ndikimi i shoqërisë dhe konfliktet në familje. Të miturit e përfshirë në sondazh u bënë apel prindërve për të qenë më të kujdesshëm ndaj tyre.

Për realizimin e këtij raporti u angazhuan grupet e drejtuara nga fëmijët nga qendrat e “Save the Children”, të cilët anketuan 450 fëmijë në 12 shkolla.

/Shekulli Online/L.B./


Raporti: 85 për qind e të miturve i drejtohen drogës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Raporti: 85 për qind e të miturve i drejtohen drogës

prej Mon 17 Nov 2014 - 22:49
mjere ato familje


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Raporti: 85 për qind e të miturve i drejtohen drogës 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi