Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Ja cilën pjesë të dorës duhet ta ndrydheni për ta larguar kokëdhimbjen

prej Sun 14 Dec 2014 - 22:15
Message reputation : 100% (1 vote)
Ja cilën pjesë të dorës duhet ta ndrydheni për ta larguar kokëdhimbjen J-500x205
Pika të caktuara në pëllëmbë të duarve, dhe shputave mundë të largojnë tensionin psikologjik dhe dhembjen.

Bëhet fjalë për të ashtuquajturën akupresurë e cila është e thjeshtë dhe e sigurtë, dhe ju ndihmon që ju vetvetiu të mjekoheni. Rrjedh nga mjeksia kineze, dhe përfshin shtypjen e pikave përkatëse të akupresurës.
Metodën mundë ta provoni lehtë që herën e parë kur ju keni kokëdhembje. Ajo cfarë ju duhet të bëni është është të shtypni pra të bëni presion mbi pikën në dorë e cila do të liroj rrugën energjetike e cila shkon nga dora deri në kokë, duke i dhënë sinjal trupit që të ridrejtoj energjinë e tepërt larg nga koka.
Presioni mbi këtë pikë do të zvogloj edhe tensionin në muskuj, gjithashtu edhe dhembjen e shpatullave, dhe qafës.
Pikën mundë ta gjeni lehtë pasi të hapni mirë gishtat e dorës së majtë.
Kjo pikë ndodhet në ngritjen e vogël në mes gishtit të madh dhe atij tregues , presioni bëhët ashtu që gishti i madh vendoset në pjesën shpinore të dorës së majtë dhe ai tregues në pjesën pëllëmbore siq shihet edhe ne foto më poshtë./ekuiliber.com/
Ja cilën pjesë të dorës duhet ta ndrydheni për ta larguar kokëdhimbjen Ja2-500x300


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Ja cilën pjesë të dorës duhet ta ndrydheni për ta larguar kokëdhimbjen 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi