Shko poshtë
Salomi
Salomi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 2617
<b>Hobi</b> Hobi : shoping
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne zemren e Shqiperise
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/02/2010

default Nuk duhet tepruar as me ushqimin e shëndetshëm

prej Mon 1 Feb 2010 - 18:25
Një rregull tashmë i njohur: me asgjë nuk duhet tepruar- kjo vlen edhe për ushqimin e shëndetshëm.
Është zbuluar se të ashtuquajturit “super-ushqime” në sasi të mëdha mund të shkaktojnë çrregullime shëndetësore.

Me vite të tëra rekomandohet konsumimi i ushqimeve të shëndetshme, për shkak të efektit të dobishëm të antioksiduesve të pranishëm në produktet e tilla, si p.sh. boronica dhe çaji i gjelbër. Mirëpo, tash është vërtetuar se nuk është mirë të teprohet edhe me ushqimin e shëndetshëm.

Shkencëtarët pohojnë se organizmi është shumë i ndjeshëm ndaj baraspeshës ushqyese, e cila shumë lehtë ndryshon.

Madje, sipas tyre, deri te çrregullimet shëndetësore mund të vijë edhe nëse teprohet me konsumimin e ushqimit që ka veti antioksiduese.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi