Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

 Kultura e Filmit Empty Kultura e Filmit

Sat 16 Apr 2011 - 4:03
Kur ka lindur Oscari?
Kush e krijoi?
Kush ia dha emrin?
Sa vlen statua e Oscarit?
Kur është ndarë së pari?
Kush e ka fituar së pari?

Kur ka lindur Oscari?

Oscari ka "lindur" në vitin 1928, si mirënjohje për krijime të theksuara në artin filmik, sipas mendimit dhe vlersimit të Akademisë së shkencës dhe artit
filmik, pra të lidhjes së punëtorëve të filmit nga Hooywood, e cila është krijuar një vit më parë. Me 1927. I cili në këtë mënyrë deshi që ta'mbrojë
nderën dhe renomenë e profesionit". Ceremonia e ndrajes së Oscari-it është dashur, para se gjithash që të mspirojë dhe nxitë kryesit që të punojnë filma më të mirë.

Kush e krijoi?

Skicën për vetë figurën e Oscar-it e dha drejtori artistik i MGM-it, Cedric Gibbons, në vitin 1928. Kjo është statua e trimit që mban shpatën në formë të
kryqir dhe gjendet mbi disk të filmit, e pesë disqe të filmit paraqesin grupën e parë të Akademisë(aktorët, rexhisorët, producentët, teknikët dhe skenaristët). Siluetën së pari e ka punuar me glinë artisti George Stanley pas së cilës është lyer me bronzë, bakër, me kallaj dhe në fund me prarm prej ari 24 karatsh.

Kush ia dha emrin?

Figura në fillim është emruar thjesht "statu", kurse me emrin Oscar është pagëzuar në vitin 1931. Ekzistojnë disa versione të tregimeve se si Oscar-i u pagëzua. Sipas njëres, atë e ka pagëzuar Bette Davis, sepse nga prapa e ka kujtuar në burrin e saj të aëhershëm. Harmon Oscar Aleson-in. E dyta thotë se emrin ia ka dhënë një biblotekare nga akademia sepse, e përkujtonte në dajën e saj me emrin Oscar. Së fundi ekziston versioni se kumbara i Oscar-it ka qenë gazetare me emrin Sindney Skolsky, e cila mendonte se statua duhet të këtë një emër të gjallë, emër të njeriut.

Sa vlen?

Statua e Oscar-it është e gjatë 34 cm dhe e rëndë 3.8 kg. Figura në ndëkohë ka filluar të punohet nga britanumi dhe të prarohet me ar 10 karatesh. Për fitues të Oscar-it që bien në borxhe dhe mendojnë se me shitjen e ty mund t'i regullojmë problemet. akademia lajmëron se vlera e figurës është vetëm 150 dollarë. Pos kësaj fituesit e Oscar-it duhet të betohen se statuen nuk do t'ja shesin askujë tjetër, përveq akademisë, e cila do t'ju jap 10 dollarë.

Kur është ndarë së pari?

Ceremonia e parë e ndarjes së Oscar-it është mbajtur në vitin 1929, në reth të ngushtë, në hotelin Hollywood Roosevelt, pa pranin e radios dhe televizionit, dhe e gjithë kjo është dukur si zbavitje private. Në konkurencën kanë qenë filat
në mes të 1 gusht 1927 dhe korik 1928. Kanë qenë gati 100 nominime në 12 kategori. Parandarjes numri i nominimeve ka rënë në 10 për kategori.

Kush e ka fituar së pari?

Për filmin më të mirë është zgjedhur drama "Winges", e për aktoren më të mirë
është zgjedhur Janet Gaynor për rolin në Seventh Heaven. Për aktorin më të mirë është zgjedhur gjermani Emil Jannings për rolin në The Last Commando. Atëherë për herë të parë dhe të fundit është ndarë Oscar-i, për shkruarjen
titullit e ka fituar Joseph Farmham për filmin The Fairco-ed.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi