Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Mon 18 Apr 2011 - 21:36
Si mendoni juve, kush eshte investimi me i vlefshem ne emigracion?

Emigracioni eshte shume i ashper dhe njerezit jane te perdredhur forte nen daren e stresit qe kalojne gjate viteve te emigracionit, i cili stress i ben qe te mos mendojne drejt per menyren e tyre te investimit. Shume here keto vite ikin kaq shpejt dhe realizojne ne fund te karieres se tyre emigrante se investimet qe bene ishin te pavlera dhe mund te kishin investuar ne vende me te mira dhe me me vlere.
Si mendoni juve?????????


Edituar për herë të fundit nga Arjana në Sun 16 Sep 2012 - 15:16, edituar 1 herë gjithsej


Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion ! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 15:15
Kjo temë ka për të patur shumë pyetje-përgjigje, ashtu siç do të ketë edhe reagime të shumllojshme nga antarët e FESH-re. Kam parasysh këtu që shumica e antareve të këtij forumi janë emigrantë në vende të ndryshme dhe jetojnë në realitete të ndryshme. Mirëpo forumin e vizitojnë edhe shume shqiptarë nga Shqipëria, Kosova e Mali e Zi, që kanë dëshirë ose përgatiten të emigrojnë duke u larguar nga vendi i tyre.

Nuk e kam hapur këtë temë për të nxjerrë në dukje as vështirësitë dhe as problemet që lindin me emigrimin. Nuk e kam hapur këtë temë as për të krijuar debate me njëri-tjetrin. E kam hapur këtë temë në mënyrë që ju si emigrantë të hidhni mësimet që ju keni nxjerrë në emigrim, që u kanë ndihmuar të ndryshoni për mirë mënyrën e të menduarit, të sjellurit, të komunikuarit dhe të ambientimit në vendin në të cilin jetoni.

Me pak fjalë, çfarë ka ndryshuar për mirë në jetën tuaj, që nga dita që ju jeni larguar nga Shqipëria? Si ka ndikuar ky emigracion në formimin e karakterit dhe personalitetit tuaj?


Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion ! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 16:04
Emigrante nuk jemi me, ne brazi i dyte.Emigrante eshte ai qe shkon ne kurbet per te fituar dhe kthehet.Ne duhet ti pershtatemi kultures se vendit ku jetojme dhe ketu ne gjermani quhet :Integacion,i / e integruar.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 16:10
Arian 123 shkruajti:Emigrante nuk jemi me, ne brazi i dyte.Emigrante eshte ai qe shkon ne kurbet per te fituar dhe kthehet.Ne duhet ti pershtatemi kultures se vendit ku jetojme dhe ketu ne gjermani quhet :Integacion,i / e integruar.
mese e sakte shoku respekt


Nuk kam kohe te urrej ata qe me urrejne ,sepse jam shume i zene duke dashur ata qe me duan :)))
Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion ! 5l3r52
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 17:09
Nje nga mesimet.
Cdo gje arrihet me Pune.:
Fata
Fata
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 2151
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne boten time.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/02/2012

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 17:31
Nuk pajtohem me mendimet e juaja mesiper.Edhe pse jetojme me vite te tera jasht vendlindjes sado qe te jesh i intregruar ne ate vend,prap emigrantè jemi ne,derisa prinderit e i ke te lindur tek ne ,se çfare tjeter....i huaj do mbetesh.Ndoshta brezi i tret ,d.t.th. femija i femise ton ,ai nuk mund te quhet mo emigrant.

Sa per temen:Pajtohem me mendimin e Tironcit.
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 17:33
Ne emigracion duhet te jeshe me i zoti se vendasit per te pase suksese.Duhet te besh dicka me teper se sa per te ja aritur qellimit tuaj


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 17:36
Asnje lloj pune nuk eshte turp
Puna me djersen e ballit rrespektohet:
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

prej Sun 16 Sep 2012 - 17:42
Shume e drejte Tironsi.Vetem kush punon edhe gezon.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Sponsored content

default Re: Mesimet e nxjerra nga jeta ne emigracion !

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi