Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

Cili është libri më i shtrenjtë në botë? Empty Cili është libri më i shtrenjtë në botë?

Fri 22 Apr 2011 - 19:43
Nuk është ndonjë botim i vjetër libri. Nuk është ndonjë kopje e rrallë apo botim i ndonjë shkrimtari të shumëvlerësuar, po ashtu nuk është as kopje e autobiografisë së Toni Bler. Është një nga njëqind kopjet që ekzistojnë sot në botë, nën autorësinë e ornitologut franko-amerikan, Xhon Xhejms Odibon, me titull: “Zogjtë e Amerikës”. Datohet qysh nga shekulli i XIX dhe do të dalë në ankand më 7 dhjetor, çmimi i librit përllogaritet rreth 7 000 000 euro, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby’s të Londrës.
Dhjetë vjetë më parë një nga ata libra u shit 8.8 000 000 dollarë (7000 000 euro).
Bëhet fjalë për një libër me përmasa të mëdha (90 x 60 cm) që përmban vizatime zogjësh si flamingo dhe mjelma të realizuara nga Odibon, një ornitolog që lindi në Haiti në 1785 nga prindër Francezë dhe që në vazhdim mori nënshtetësi Amerikane. Cili është libri më i shtrenjtë në botë? Libri_me_i_shtrenjte_ne_bote
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi