Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Efektet e Qepes Empty Efektet e Qepes

Tue 26 Apr 2011 - 4:01
Efektet e Qepes R09vuf


Qepa është një bimë barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.

Qepa është një barishte e bimë dyvjeçare Alliaceae familjes (formerly Liliaceae), dhe ka qenë prej kohësh gjerësisht kultivohet si perime për të bulbs saj shije dhe erë të fortë dhe / ose të largohet. Termi i referohet gjithashtu llambë të këtij bimore korrur si perime. Nga extension, kjo do të thotë bulbs hortikulturës e bimëve të tjera, zakonisht pangrënshëm (p.sh. llambë tulipan). Perime qepë është përdorur në shumë recetave dhe është në dispozicion në shumë lloje, duke përfshirë lloj qepe.

Kjo është edhe një perime dhe piper i çmuar, i cili ka veti shumë medicinale.

Kokërr qepë përbëhet nga bazat e gjeth thickened përfundoi në njëri-tjetrin. Në përgjithësi për të gjithë bulbs qepë të Allium, të tilla si tulips.




Pershkrimi
Qepa është një specie barishtor, bimë shumëvjeçare me kokërr të vetme, rritur si një vjetor ose dyvjeçar (lulëzon vitin e dytë). Ka nje lartesi te bimeve rreth 60-100 cm, gjethet jeshile e të cilit janë cilindrik, i uritur (e cila e dallon këtë lloj nga pras dhe hudhër, të lashtat e tjera i përkasin edhe Allium gjini). Rrjedhin lule është ngritur i uritur. Ajo ka një fryrje në bazën e saj.

Mufatja është relativisht e madhe, sferike, nganjëherë më shumë ose më pak e rrënuar.

Lule të vogla (4-5 mm i gjerë), të bardhë ose të gjelbër, janë të grupuara në një çadër sferike, në pozicionin e terminalit që rrjedhin. Lule të ketë një trimer simetri, , tre petale dhe gjashtë tendosje. Ndarë vezore i vetëm është në tri compartments. Fryt i një hapje kapsulë nga tre valvulave, lëshimi i çdo zakonisht dy fara.

Në disa varieteteve, ndodh që zhvillon bulbin në vend të luleve.


Historia
Duket se bulbat e qepëve dhe bimët e tjera të familjes kanë qenë përdorur si ushqim në antikitet. Vendbanimet Epoka e bronzit Kananejve, fiku dhe së bashku me gurë data që daton në 5000 pes janë gjetur fosilet e qepëve, por është e qartë nëse ata ishin rritur në të vërtetë në atë kohë. Dëshmi letrare dhe arkeologjike sugjeron se kultivim mund të ketë filluar rreth dy mijë vjet më vonë, në Egjipt, me hudhurën dhe preshin. Duket se qepët ishin pjesë e dietës së punëtorëve që ndërtuar piramidat.

Qepa është shumuar shpejtë. Egjiptianët e lashtë e bënë atë një objekt adhurimi, duke i kombinuar format saj sferike dhe unaza e saj koncentrike në jetën e përjetshme. Përdorimi i qepëve në varrime është demonstruar nga mbetjetqë u gjetën në varrin e Ramesses II. Egjiptasit besonin se me aromën e fortë të qepëve do të dorëzohet fryma e vdekur.

Në Greqinë e lashtë, atletët hanin sasi të mëdha të qepës sepse besohej se ata ndriçpnin gjakun. Gladiatorët romak mbështjellnin trupin e tyre me qepë për të zhvilluar muskujt. Në Mesjetë qepa ishte si ushqim i rëndësishëm, kështu që ata u përdorën për të paguar qiratë dhe si dhurata. Mjekët përshkruajnë qepët si bimë për lehtësimin dhimbjeve të kokës, për të trajtuar kundër kafshimit dhe helmit të gjarpërpërijve dhe humbjen e flokëve. Qepa u dërgua në Amerike nga Christopher Columbus në udhetimin e tij më 1493 në Haiti. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, qepët janë përdorur edhe në trajtim për infertilitetin, jo vetëm tek gratë, por edhe në kafshët shtëpiake.


Kultivimi
Ata kanë nevojë për një tokë të pasur dhe me lagështi, por jo përmbyt edhe në ujë. Llojet e ndryshme të qepëve të kërkojnë kushte të ndryshme klimatike dhe disa orë të diellit çdo ditë. Kultivimi nga fara është mbjellë fara në tokë të drejtpërdrejt 1 cm thellë, duke e lënë rreth 10 cm e hapësirës nga bimore të bimëve. Pas mbjella suksesshëm duhet të presë 90-120 ditë para korrjes. Në klimat butë onions mund të rritur edhe në dimër, përndryshe qepë është një fabrikë pranverë tipike.


Rotacioni
Prodhim qepë është konsideruar si një rinovimi, i cili fillon rrotullimit. Duke qenë shumë të ndjeshëm ndaj fenomenit të shterjes së tokës është esenciale për të zbatuar një rotacioni të paktën çdo tre vite duke ndjekur një bari kulture drithërave, karrota, rrepkë ose marule. Nëse ka probleme me sëmundje fungale (fusarium në veçanti), apo nematodat, ajo nuk do të ishte e këshillueshme për të sjellë përsëri qepë të njëjtën tokë para se 7 -8 vjet. Për të shmangur humbjen e prodhimit dhe të përkeqësimit të cilësisë ju nuk jeni këshilluar që të bëjë këtë në një lakër, patate ose panxhar sheqeri prekur nga problemet fitosanitare të ngjashme me ato të qepë.


Marramendes
Onions Cut (ose bulbs ose gjethet e bimëve pranë njëjtës familje) shkakton rëndësishëm i holluar me ujë për shkak të molekulave të paqëndrueshme, shumë irrituese për sytë. Qepë përmban një shenjë paralajmëruese, 1-propenyl-L-sulfoxide cysteine, e cila është ruajtur në citoplazmė e qelizave qepë. Kur prerjes llambë, muret qelizore janë thyer dhe pararendës ndeshet një enzimë: alliinase përmbante në vacuole e qelizave. Kjo enzimë do catalyze hidrolizë të pararendës dhe formon disa produkteve përfshirë molekulë acidit 1-propénylsulphénique. Ajo kondensohen spontanisht për të formuar molekula thiosulfinate përgjegjës për shije dhe erë të qepë.

Por qepë përmban një enzimë, i quajtur synthase Faktori Lacrimal, i cili do të transformohet në acid 1-molekulë propanethial propénylsulphénique-S-oksid, molekulat e paqëndrueshme përgjegjës për acarim sy.

Këshilla të ndryshme më shumë ose më pak efektive janë propozuar për të parandaluar marramendës. Kjo do të thotë se kemi marrë dhëmbët jashtë një gjysmë ndeshje-e djegur supozon se qymyr thith gazeve. Në këtë rast, ajo duhet të jetë ndoshta më shumë një teknikë që është në fuqi ... Tricks të tjera, të tilla si çamçakëz, kruese dhëmbësh ose përdorim një thikë të mprehtë për të vënë në mes dhëmbëve tuaj, mbani frymën tuaj, nëse e beson, mund të ulet lotët apo argëtojnë një vizitor i papritur.

Mënyrë më të mirë, megjithatë (ose të paktën më shumë i matur) të mos vuajë këtë shqetësim është që të veshin ose lente kontakti apo gota për ski ose zhytje, të cilat izoluar sytë e gazeve ngacmues. Është gjithashtu e mundur të prerë qepë në një individualitet rrjedhë fletë-fletë ose vetëm nën një lumë me ujë të ftohtë ose nga immersing në ujë.

Aromë e qepë është kryesisht për shkak të alliinase përfshira aty, ndërsa efekti është për shkak të heq LFsynthase enzimë. Kjo do të thotë një varg që nuk mund të mbajë shije qaj saj. Reagimi prodhuar agjent që lotsjellës temperatura optimale, mund të ftohtë ose ngrohjes qepë të reduktuar ose shmangur marramendës.


Kuzhina
Qepë Më shumë është copëtuar finely, plus ajo gatuan shpejt, por pastaj ajo ndryshon shije dhe vlerë ushqyese. Një qepë të prerë humb disa nga lëng tij dhe aroma e saj, kështu që është e rekomanduar që ju nuk e përgatitur edhe më parë dhe të mos i lënë atë në një dërrasë druri të gdhendur. Ajo ka shije më shumë dhe pak vlera ushqyese u kthye në vaj ose yndyrë tjetër, duke i freskët, jo kafe.

Ushqyes dhe sherues
Përbërja mesatare 100g (Aprifel) Energji 34 kcal Ujit 89% Karbohidratet 7,1% Fat 0.2% Proteina 1,3% Fibër 2,1% Kalcium 25 mg 10 mg magnez 170 mg kalium Iron 0.3mg Vitamina C 7 mg Vitamina B1 0,06 mg 0,3 mg Vitamina B3 0,14 mg Vitamine B6 0,02 mg Vitamine B9 0,14 mg Vitamina E


Si hudhër (të njëjtës familje), qepë shkrin Acidi i urinës (përgjegjës për sëmundjen e përdhes që ndikojnë veshkat, nyjet ...) dhe luftën kundër infeksioneve me kripëra dhe natriumi potasë ndërsa alkalizing gjakut. Në homeopati, (qepë Allium CEPA) është përdorur për të trajtimin e inflamacion i syve dhe traktin e sipërm respirator.

Qepë - kryesisht të kuqe - do të ndihmonte të parandaluar osteoporozën për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të quercetin, një familjes antioxidant e polyphenols, aktiviteti i të cilëve është më e lartë se ajo e isoflavones.

Virtytet e tjera të tij kryesore janë:

Heqjen e hidropizi, e cila është një akumulim i parregullt e lëngjeve në trup, zakonisht në bark.
Kufizimi i infiltrimit uji i lëngshëm në organet, të cilat mund të shkaktojnë ënjtje.
Demonstruar efikasitet në traktin urinar dhe prostatës: tranzit të mirë, kufizimin e infeksioneve.


Këshillë: Për të hequr erën e qepëve nga duart tuaja, ju mund të fshij ato me lëng limoni. Për frymën tuaj, ne mund të dini se ju keni ngrënë qepë. Rifresko atë nga një sprigs përtypet pak majdanoz ose nenexhik.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Efektet e Qepes Empty Re: Efektet e Qepes

Thu 28 Apr 2011 - 6:52
Qepa ka shumë veti kuruese

Disa e urrejnë dhe disa e duan, disa e konsiderojnë si mbretëresha e kuzhinës dhe disa të tjerë e shohin si një torture, por e vërteta është se qepa zotëron cilësi shumë të mira për shëndetin tonë.
Bëhet fjalë pëe një nga perimet më të dobishme të kuzhinës, rreth se cilës, shkencëtarët e Universitetit të Katalonjës në Barcelonë kanë bërë një studim të hollësishëm.
Ata kanë analizuar të dhënat e qepës së bardhë dhe të verdhë, duke vënë re se qepa është në gjendje të parandalojë përhapjen e baktereve Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Micrococcus luteus dhe Listeria monocytogenes, mikroorganizma që gjenden shpesh në ushqime.
Përbërësit fenolikë të qepës mbrojnë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kancerogjene por kanë edhe aftësinë të ndihmojnë në një tretje të mirë. Sipas shkencëtarëve, për shkak të këtyre aftësive, qepa duhet të përdoret gjerësisht në ushqimet e konservuara si majoneza, margarina e shumë të tjera. Qepa njihet gjithashtu edhe si një perim me vlera ushqyese për shkak të përmbajtjes së mineraleve sodium, hekur, azot, silic dhe disa vitamina.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi