Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Kosova më e angazhuar se Serbia për lobim Empty Kosova më e angazhuar se Serbia për lobim

Mon 9 May 2011 - 4:55
Ish-presidenti amerikan Bill Clinton dhe nobelisti finlandez Martti Ahtisaari kanë pranuar ftesën e autoriteteve të Prishtinës për të lobuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës, kurse për punën e iniciativës së forcuar diplomatike me këtë qëllim janë mbledhur 10 milionë dollarë, “gjë që paraqet dhjetë fish më shumë nga shuma që ndan Serbia”, kanë thënë për gazetën Blic burime nga MPJ-ja serbe.

Sipas portalit Koha, Beogradi po ndjek me kujdes të madh aksionin e ri lobues të Prishtinës, sepse shtimi i dukshëm i njohjeve “do të ndikonte keq në atmosferën politike në të cilën po zhvillohet procesi negociues”.

Periudha deri në fund të shtatorit, deri kur do të dominojë një numër i madh i takimeve multilaterale në të cilat marrin pjesë shumica e vendeve islamike dhe afrikane që nuk e kanë njohur ende Kosovën, do të jetë kritik për Serbinë, vlerësojnë në MPJ-në e Serbisë.

Mediet kosovare kanë publikuar ditëve të kaluara se Prishtina është në rrugë të finalizimit të strategjisë zyrtare për lobim dhe se protagonistë kryesorë të ofensivës së ardhshme diplomatike do të jenë presidentja Atifete Jahjaga, zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli dhe ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj.

Sipas Blic, diplomacia serbe me “depeshe miqësore është informuar se Pacolli ka siguruar gjysmën e parave të nevojshme, përkatësisht pesë milionë, kurse pesë milionë të tjerë janë siguruar nga diaspora shqiptare”. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi