Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Gjumi, kundër gripit! Empty Gjumi, kundër gripit!

Wed 11 May 2011 - 5:00
Regulloni jastëkun dhe mbulohuni me jorgan. Kur flini mirë vështirë që mund të përfshiheni me grip. Por ata që flenë më pak se 7 orë apo gjatë gjumit shpesh zgjohen, më shpesh edhe ftohën.

Shkencëtarët amerikanë zbuluan se 78 meshkuj të shëndosh dhe 75 gra të shëndosha në moshë prej 21 deri në 55 vjet të cilët e lejuan këtë për 800 dollarë. Pas pesë ditësh në hotel vëzhguan se cili prej tyre do të sëmuret nga gripi.

Mes atyre që zakonisht flenë nga 8 orë u shënuan shumë më pak raste të gripit sesa mes grupit që fjeti më pak se 7 orë apo kishin gjumë të parehatshëm. “Sa më shumë që flini, aq jeni në gjendje më të mirë, më pak të nënshtruar ndaj viruseve dhe ftohjeve”, përfundoi udhëheqësja e studimit Sheldon Cohen nga Carnegie Mellon University në Pittsburgh e cila po studion efektin e stresit në shëndet.

Edhe studimet e mëhershme treguan se gjumi forcon sistemin e imunitetit në nivel të duhur. Por ky është studimi i parë që tregoi s gjumi i parehatshëm me zgjime të shpeshta rrit rrezikun nga paraqitja e sëmundjeve, tha dr. Michael Irwin nga Universiteti California, Los Angelos. Simptomat e ftohjes, si teshtitjet dhe enjtja e fytit, janë rezultatet luftës së trupit tonë me virusin. Megjithatë njerëzit, trupi i të cilëve sekretojnë sasinë e përkryer të citokinës as që do ta vërejnë se kjo luftë po ndodh në trup.

Nga ana tjetër nëse sekretimi i citokinës bëhen tejet i dhimbshëm, ata ndjenë simptomat e sëmundjes. Ndërsa deri tek baraspesha e duhur mund të arrini përmes gjumit. Kjo që disa nga të përfshirët në studim ndjeheshin të pushuar, pavarësisht mungesës së sasisë së mjaftueshme të gjumit, nuk ndihmoi. Shkencëtarët shpjeguan se fjala është për ndjenjë subjektive e cila në fakt trupit nuk i ndihmon.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi