Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Ylberi, kjo dukuri e çuditshme dhe magjepsëse

Mon 6 Jun 2011 - 15:36
Ylberi, kjo dukuri e çuditshme dhe magjepsëse


Ylberi është një dukuri optike dhe meteorologjike, i cili paraqitet në atmosferën e tokës, pas shiut, kur rrezet e diellit shkëlqejnë në pikat e imta të ujit. Ato marrin formën e një gjysmërrethi në të cilin duket spektri i 7 ngjyrave, i cili nga ana e jashtme fillon me ngjyrën e kuqe dhe në anën e brendshme mbaron me ngjyrën vjollcë.

Ngjyrat e ylberit janë vjollcë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu dhe manushaqe. Ylberi mund të vërehet sa herë që ka pika uji në ajër dhe rrezet e diellit ndriçojnë nga pas një person në një kënd të caktuar dhe në lartësi të ulët (në tokë).

Pamja më spektakolare e ylberit ndodh kur gjysma e qiellit është ende e errët me shi re dhe kur vëzhguesi është në një vend me qiell të qartë në drejtim të Diellit. Rezultati është një ylber i qartë në kontrast me sfondin e errët.

Efekti ylber është gjithashtu i pranishëm zakonisht pranë ujëvarave ose burimeve të ujit. Përveç kësaj, efekti mund të krijohet edhe artificialisht nga pikat e shpërndarjes së ujit në ajër gjatë një ditë me diell.

Rrallë, një ylber hënor shihet natën kur kemi dritë të fortë hëne. Si perceptimi njerëzor për ngjyrë është i varfër në dritë të ulët, ylberi hënor shpesh është i bardhë. Është e vështirë për të fotografuar një ylber, pasi kjo do të kërkonte një kënd prej 84 ° dhe një kamerë 35 mm, një lente qendrore me një gjatësi prej 19 mm apo më pak të gjerë.

Nga një aeroplan, ka mundësi për të parë gjithë rrethin e ylberit. Në kushtet e dukshmërisë së mirë (për shembull, kur ka një re të errët pas ylberit), harku i dytë mund të shihet, me renditje inverse të ngjyrave. Në sfondin e qiellit blu, mesi i harkut të dytë është i dukshëm.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi