Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Flamuri shqiptar në paradën e homoseksualëve në Romë!!! Empty Flamuri shqiptar në paradën e homoseksualëve në Romë!!!

Tue 14 Jun 2011 - 16:30
Flamuri shqiptar është ngritur lart dhe publikisht në një paradë protest të homoseksualëve pak ditë më parë në Itali. Ajo që bie në sy është se në këtë protestë nuk ka pasur asnjë flamur tjetër kombëtar që është ngritur me përjashtim të atij të Shqipërisë. Flamujt tjerë I përkasin organizmave apo shoqatave të ndryshme…
Ata që kanë bërë këtë akt kanë qenë një grup shqiptarësh pjesë e komunitetit LGBT, kryesisht të rinj e të reja që jetojnë në Itali përfaqësuan Shqipërinë në Europride 2011, parada më e madhe europiane e homoseksualëve, lezbikeve, transgjinorëve e biseksualëve. Këtë vit kjo paradë u zhvillua në Romë, Itali.
“Bashkëpunimi me komunitetin lgbt në vende të tjera është një nder dhe një detyrim që ne duhet të marrim përsipër, në qoftë se imagjinojmë një botë dhe një të ardhme më mikpritëse për të gjithë. Nga kjo pikëpamje përmirësimi i statusit të homoseksualëve dhe lezbikeve në vendet e tjera, dhe sidomos për një vend fqinj si Shqipëria, është pjesë e një udhëtimi që mund të ketë pasoja edhe në vendin tonë. Një Shqipëri më përfshirëse, është një Europë më përfshirëse gjithashtu, e në mënyrë të pashmangshme edhe një Itali më e përfshirëse. Kjo marrëveshje ndërkombëtare bashkëpunimi do të pasohet me të tjera, me synimin për të ndihmuar realitetin e mijëra e miliona njerëzve në të dy vendet” – tha Paolo Patanè, Presidenti i Arcigay.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Flamuri shqiptar në paradën e homoseksualëve në Romë!!! Empty Re: Flamuri shqiptar në paradën e homoseksualëve në Romë!!!

Tue 14 Jun 2011 - 16:31
O rropt që i shoftë zoti...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi