Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pensionistet...

Wed 10 Feb 2010 - 15:20
Niveli social ekonomik i pensionisteve shqiptare eshte nga me te ultet ne Evrope. Numri i tyre eshte rritur ne menyre te ndjeshme, nderkohe qe niveli i pensionit te tyre ka mbetur ne kuotat e viteve te fundit para tranzicionit. Pensionet qe marrin nuk u mjaftojne as per minimumin jetik: perse shumica derrmuese e pensionisteve te sotem perfitojne nje pension minimal, pavaresisht nga kontributet relativisht te larta (per kohen) qe ata kane paguar rregullisht kur kane qene ne marredhenie pune?! Per te mos permendur ketu pensionistet qe jetojne ne fshat, te cilet kam pershtypjen se lihen akoma me shume pas dore. Kam lexuar per ligjin “Per Sigurimet Shoqerore”, por mangesite qe duket se ka dhe mos-zbatimi i tij, bashkuar me nje sere mangesish te tjera, ua ngarkojne akoma me shume peshen e viteve qe mbartin.
E te mendosh qe sipas statistikave rezulton qe, perafersisht, rreth 50 deputete ne Parlament, si dhe nje perqindje e mire e keshilltareve, kryebashkiakeve e kryekomunareve fitojne nga votat e kesaj shtrese. Do ishte mire te behej dicka per te mos ua tretur shpirtin ne te gjalle.


...kjo kategori e lene pas dore, pa asnje pike arsyetimi.
Pensionistet... dikur punetor, bartes te politikes, themelues te arsimit, te kultures, te shendetesise dhe te zhvillimit ekonomik, po ballafaqohen dhe po perballen me shume veshtiresi nga me te ndryshmet. Ata i vune bazat e industrise, te bujqesise, krijuan infrastrukturen, ndertuan objekte elektro-energjetike, rrugore, banesore dhe mbi te gjitha ato arsimore.
Ne, gjeneratat e sotme jemi djemte e vashat e tyre, te cilet na formuan dhe na edukuan.
Ne prag te zgjedhjeve partite politike zeshem e kerkonin edhe voten e pensionisteve duke premtuar dhe zotuar se do te sigurojne mjete per t’i paguar pensionet.
Se kendejmi premtimet qe ne prag te ketyre zgjedhjeve po ua “dhurojne” partite politike, pensionistet po e perjetojne si ironi e demagogji te hidhur.
Deri kur valle?!...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi