Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?   Empty A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?

Wed 29 Jun 2011 - 13:19
Kete pyetja kam kohe qe ja bej vetes
Kemi vite qe degjojme ne lajme tv e kudi une
Burri vrau gruan , gruaja u hodh nga dritarja se burri vinte i dehur ne shtepi e te tjera si keto
Ndoshta s'do ta kisha hapur fare kete teme ketu , pasi kam kohe qe kam ikur dhe s'kam shume kohe te navigoj ne internet Po me beri te "shkundem" e te flas me ju per mkaskilizmin nu\isur nga nje teme ku nje anetar i ketij forumi e quan femren thes per femije
A ka dhimbje me te madhe se te perdoresh maskilizmin si maske per te fshehur paaftesine e tyre nje pjese e madhe e shoqerise Shqiptare
A jane nenat tona ato qe e rrisin vete me doren e tyre maskilizmin ?
E bej kete pyetje se fundi ,pasi isha ne nje familje shqiptare teper te nderuar per darke diku ne nje shtet te evropes dhe nena i foli te bijes per nje gabim qe e beri i vellai
Kur e pyeta pse veproi keshtu , pa pike turpi ne sy te femijeve me tha : ai eshte djale , kjo eshte femer dhe duhet ti hape rruge atij
Se di sa shekuj te tjera do na duhen tu hapim rruge ketyre sjelljeve te pa sjellshme
Duke e mbullur po ju them meshkujve se ajo qe sjell jete nga jeta e saj duhet respektuar si gjeja me e shenjte Aty ku njerezia perulet me respekt para femres , ajo shoqeri eshte e destinuar te ece perpara, ne te kundert, shiheni vete shoqerine tone
Kalojani mire e mos u zini gjate debatit
Nese une s'marr pjese ne diskutim kjo s'do te thote qe s'ju kujtoj!


Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?   Empty Re: A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?

Sat 3 Sep 2011 - 14:17
Message reputation : 100% (1 vote)
Teme super e diskutuar,por gjerat mendoj se kane ndryshuar nuk jane me si me perpara..kete gje e dine dhe meshkujt dhe femrat vete..Sot meshkujt jane koshiente se skane m femra kokeulur te uta,qe sdine te thone me jo,sot femrat kane pothuajse nje barazi me meshkujt..Kane fituar respektin me vendoshemerine e tyre dhe me voilimin e koheve...Nuk mendoj se ka vend te thuhet maskilizem,por do e thoja pak me te zbutur,ekziston akoma patrialkizmi...Jemi nje shoqeri patrarkale,kur ende mendojme se ne shtepi fjalen e fundit duhet ta thone meshkujt,kjo ndodh me shume ne disa zona te thalla por nuk perjashtoj rastet edhe ne qytetet me te medha....Sot femra eshte ndryshe nga cfare ka qene pasi eshte bere e zonja e vetes,tashme ska nevoje gjithmone per nje dore apo nje shpatull per te ecur perpara,kemi nje femer ne karriere,nje femer te realizuar ne arakter dhe ne jetesen e perditshme..Pavaresia duket sikur i ka dhene me shume udhe zhdukjes se maskilizmit ne shoqerine shqiptare,por gjerat sjane te prera...Gjithmone mbetet nje hije dyshimi,nqs nisemi tani ti analizojme gjerat me nenat tona,duhet te kemi parasysh se jane nje brez tjeter,ku kane qene te mesuara me ate tip sjellje,por duket te mendojme qe tani gjerat kane ndryshuar dhe kjo ka rendesi me shume....

Gjergji
Gjergji
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 720
<b>Hobi</b> Hobi : Tu u ngrof ndiell !!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ATHENS
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/09/2011

A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?   Empty Re: A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?

Sat 3 Sep 2011 - 22:51
jam shum dakort me < SHQIPTARE> dikur ndodhnin keto ,, ndersa tani behet e kunderta A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?   45550 burri hidhet nga dritarja se e tradhetoi gruja ,,,, etj etj
Sponsored content

A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?   Empty Re: A eshte shoqeria shqiptare ajo qe pjell maskilizmin , apo si...?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi