Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default “Atlantis” mbërrin në ISS

prej Mon 11 Jul 2011 - 21:37
“Atlantis” mbërrin në ISS  Anijahene
“Atlantis”, anija hapsinore amerikane e nisur ditën e premte për të kryer misionin e saj të fundit, mbërriti me sukes në stacioni hapsinor ndërkombëtar.

Në bord të “Atlantis” ndodhen katër astronaut, mes të cilëve edhe një femër. Anija transportoi drejt stacionit hapsinor rreth 3 ton ushqime e furnizime të nevojshme.

“Atlantis” do të qendrojë për të paktën një javë në ISS (International Space Station) e më pas do të rikthehet në tokë, për t’u “kycur” më në muze bashkë me anijet e tjera të NASA-s.

Ky vendim lë Shtetet e Bashkuara praktikisht pa anije kozmike. NASA i është përkushtuar një programi bashkë me disa kompani të tjera amerikane për zhvillimin e mjeteve fluturuese të afta të eksplorojnë më në thellësi hapësirën dhe të zëvendësojnë anijet kozmike.

Por deri atëherë, NASA do të përdorë anijet kozmike ruse, europiane dhe japoneze për misionet e saj.


“Atlantis” mbërrin në ISS  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi