Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zgjat gjuhën për të folur koreançe Empty Zgjat gjuhën për të folur koreançe

Thu 11 Aug 2011 - 20:48
Zgjat gjuhën për të folur koreançe Vajza-gjuha
Rhiannon Brooksbank-Jones ëndërron që të punojë dhe jetojë në Korenë e Jugut pas përfundimit të universitetit, edhe pse nuk e ka vizituar kurrë vendin aziatik.

Por, në kohën që po merrte leksione për gjuhën, 19-vjeçarja britanike dalloi se disa tingujve të alfabetit korean e kishte të pamundur t’i jepte theksin e duhur.

Dentisti i saj sugjeroi se problemi ishte gjuha e saj paksa e shkurtër dhe pasi e diskutoi me prindërit, Rhiannon vendosi të bënte një operacion për zgjatjen e gjuhës edhe pse nuk kishte asnjë lloj problemi në të folurën e anglishtes.

Operacioni doli me sukses dhe tashmë ajo ka një gjuhë 1 centimetër më të gjatë dhe mund të shqiptojë fjalë koreane që më parë i kishte të pamundura.

“Unë kam dy vjet që studioj gjuhën koreane dhe kam nivel të mirë të foluri, por ishte e qartë që nuk i jepja dot theksin e duhur disa fjalëve. Doja që të flisja si një koreane e vërtetë, prandaj bëra operacionin”, shprehet 19-vjeçarja, e cila është fiksuar pas kulturës koreane nga emisionet televizive
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi