Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Më jep duart të të them si je  Empty Më jep duart të të them si je

Mon 15 Aug 2011 - 22:07
Burri prej kohësh është prekur nga sharmi i misteroz i duarve, që edhe për funksionin e tyre luajnë një rol shumë të rëndësishëm në jetën tonë.
Dora sillet si një tip "trasmetuesi", që merr ndjenja dhe transmeton emocione, p.sh një fëmijë i sapolindur komunikon me ne jo vetëm nëpërmjet zërit por edhe me anë të lëvizjes së duarve me të cilat shpreh gjendjen emocionale.

Me pak fjalë, gjysmë gjetës, ato janë instrumente interpretimi të personalitetit njerëzor, por edhe një instrument mjekësor dhe shkencor.

"Më jep dorën tënde të të them si je". Një studim tergon sinjalet që lëshojnë duart, si p.sh një thua në një gjendje jo të mirë, kallo në pëllëmbë mund të spiunojë mbi ndonjë problem në organizmin tuaj.

"Shtrëngoj gjithmonë duart e pacientëve të mi", pranon Graham Easton, mjek familjeje në Londer, "që përvecese është sinonim i një sjellje të mirë, duart janë edhe një burim thelbësor informacioni mbi gjendjen e përgjithshme shëndetësore, në gjendje të më paralajmërojë p.sh për një problem në teroide. Mjekët mund të kuptojnë shumë më mirë mbi shëndetin e pacientëve kur i shohin duart se sa kur i shohin fytyrën".

Studiuest parashtrojnë disa shenja që duhet të kemi parasysh në duart tona dhe të të tjerëve.

P.sh kur pëllëmba e dorës është e kuqe, mundë të spiunojë mbi një problem në fytin tuaj. Duart trgojnë shumë mbi shëndetin e këtij organi.

Ose kur thonjtë marin një kthesë mund të sinjalizojë mungesën e hekurit në gjak ose për një anemie të mundshme.

Nëse gishtat janë blu tregojnë një sintomë të pamjaftueshmëris kardiake dhe bëni kujdes nëse duart ju djersitin shpesh,kjo mund të thotë që keni hiperteroidet dhe nuk e keni vënë re.


Anonymous
Vizitor
Vizitor

Më jep duart të të them si je  Empty Re: Më jep duart të të them si je

Mon 15 Aug 2011 - 22:31
Interesante...Edhe nepermjet duarve do dallohet shendeti i njeriut...Po mua qe me rripet lekura e gishtave,cfare kam
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Më jep duart të të them si je  Empty Re: Më jep duart të të them si je

Mon 15 Aug 2011 - 22:37
E kujtoj shtrengimin e menyre se si dikush me ipte doren. E qe me nuk do te ma jap
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Më jep duart të të them si je  Empty Re: Më jep duart të të them si je

Tue 16 Aug 2011 - 13:32
Besoj se ai qe te shtrengon doren eshte me i sinqert.
Sponsored content

Më jep duart të të them si je  Empty Re: Më jep duart të të them si je

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi