Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Thu 25 Aug 2011 - 12:48
Skënderbeu – Hero apo tradhtar?
A do të kuptojnë fëmijët se heroi i tyre kombëtar Skënderbeu ishte në të vërtetë gjysmë serb.? Nëna e tij Vojisllava ishte ortodokse krishtere serbe.


E mërkure 24 Gusht 2011 4:19
Në një takim të ditëve të fundit ministri turk i arsimit Omer Dinçer, kërkoi nga kolegu i tij nga Kosova Ramë Buja për të bërë ndryshime në tekstet e historisë së Kosovës. Dinçer tha se mënyra e portretizimit të Turqisë në këto tekste është ofenduese dhe ato duhet të ndryshohen. Buja ka rënë dakord për formimin e një komisioni të posaçëm që do të bëjë ndryshimet të cilat do të zbatohen vitin e ardhshëm.
Lajm i nxehtë në Kosovë
Për të ndihmuar lexuesit dhe për të shmangur konfuzionin, të sqarojmë: populli vendas i Kosovës janë Shqiptarët, të cilët ndajnë po të njëjtën histori me Shqipërinë. Por, nga këtu në këtë artikull, unë do t’iu referohem kosovarëve me Shqiptarë të Kosovës, si pjesë disi e veçantë e kombit Shqiptar në përgjithësi që jetojnë në këtë rajon.
Tekstet dhe sundimi Osman
Të gjitha tekstet shkollore ia kushtojnë një pjesë të madhe të historisë 523 viteve nën osmanlinjët, por ata shpesh i referohen si “sundimi Turk”.
Nga ana Turke dhe Myslimane përhapja e sundimit osman ishte një balancim në mes përhapjes së drejtësisë, barazisë dhe fesë Islame. Disa historianë shqiptarë priren për të sugjeruar se Turqia kishte pushtuar tokat Shqiptare, kishte masakruar popullin, i kishte privuar ata nga prosperiteti si dhe ua kishte vjedhur pasurinë e vendasve.
Mund të jetë e vërtetë se Turqia kishte zhvilluar shumë beteja në Ballkan dhe fitoi. Perandoria Osmane ishte mbrojtur me sakrifica të shumta. Çdo rebelim ishte shtypur nga shteti, dhe gjëra të tilla ndodhin edhe sot. Mos harroni se çfarë bëri shteti serb në Kosovë kundër kryengritjeve, se çfarë bëri Gadafi në Libi, apo Asadi në Siri, rusët në Çeçeni apo Britania në Irlandën Veriore. Natyrisht këto janë mjetë që shtetet përdorin për të shtypur kryengritjet kudo. Shteti osman nuk dallonte në këtë aspekt.
Ajo që historianët shqiptarë shpesh nuk vërejnë është se si Osmanlinjtë e shpëtuan kombin shqiptar. Tokat shqiptare dhe njerëzit nën Osmanlinjtë ishin të mbrojtur nga mbretëritë sllave që i rrethonin. Shqiptarët kishin gjuhën e tyre jo sllave dhe me pranimin e fesë Islame në mënyrë vullnetare dhe në masë, ata vulosin fatin e tyre të mirë si komb.
Edhe shekuj më vonë gjatë pushtimeve të pamëshirshme Serbe, Bullgare, Maqedone dhe Malazeze, kurrë nuk kishte rrezik që shqiptarët të humbasin identitetin e tyre. Kjo sepse Shqiptarët kishte rrënjë të thella në fenë jo sllave, kulturën dhe gjuhën, e cila ishte e garantuar nën Osmanlinjtë dhe Islamin. Nëse në anën tjetër ata do të qëndronin të Krishterë, unë mendoj se shqiptarët do të ishin më “pak” shqiptarë sot.
Nën Osmanlinjtë
Nën sundimin Otoman Shqiptarët kishin përparuar jashtëzakonisht shumë. Shqiptarët mbanin poste të larta në administratën Osmane, ishin Begë, Pashallarë, dijetarë, arkitektë, vezirë të mëdhenj ... Shqiptarët ishin të lirë të punojnë, të fitojnë diturinë, si dhe të mbanin poste të rëndësishme përgjatë Perandorisë Osmane, nga Egjipti ( Mehmet Ali Pasha, që njihet edhe si themeluesi i Egjiptit modern) e deri në Ballkan. E tërë kjo gjersa gjuha e tyre njihej si gjuhë zyrtarë nga Gjykata mbretërore Osmane. Nën osmanlinjtë Shqiptarët ishin të lirë të udhëtonin si dhe të vendosën në të gjithë rajonin pa frikën e persekutimit apo vrasjes.
Shembulli më i mirë i asaj që ndodhi me shqiptarët pas tërheqjes Osmane u dha nga askush tjetër pos nga ultranacionalisti serb Vasa Çubriloviç në librin “Emigrimi i Shqiptarëve: Rrënjët e Agresionit Serbomadh.”
Në faqën 117 ai shkruan:
...me rezolutat e Kongresit të Berlinit në vitin 1878, Serbia u bë e pavarur dhe territori i saj u shtri në jug. Kështu në kuadër të saj pastaj hyri Nishi, Piroti, Leskovci dhe Prokuplja. Të gjithë shqiptarët mysliman e këtij rajoni u vendosën në territorin e mëposhtëm të njohur sot si Kosovë.
Ose çfarë thotë Dr. Xhastin Mek Karthi në librin e tij “Vdekja dhe Ekzili: Spastrimi Etnik i Myslimanëve Osmanli” ku ofrohen numra të detajizuar të këtyre spastrimeve etnike të shqiptarëve dhe të tjerëve të cilat u bënë të mundshme vetëm pas tërheqjes Otomane nga Ballkani.
Pyetja ime për shqiptarët atëherë do të ishte: pa Osmanlinjtë( apo siç ju referohemi sot “Turqit”), a do të kishin arritur të mbijetonin shqiptarët në mes të këtyre fqinjëve vulgarë? Siç tregon historia ( eksodet masive të Shqiptarëve të viteve 1912-1941 dhe ai i vitit 1999) Serbët kanë planifikuar një politikë më “miqësore” ndaj shqiptarëve për të cilën e dimë shumë mirë si u përpoqën të zbatojnë.
Identiteti i tanishëm dhe historia
Ti kthehemi pyetjes së si shkruhet historia. Kjo është diçka që do diskutim të madh. Ku do të ndalet ky tren? A ishte Turqia shpëtimtare apo shkatërrimtare? A do të kuptojnë fëmijët se heroi i tyre kombëtar Skënderbeu ishte në të vërtetë gjysmë serb.? Nëna e tij Vojisllava ishte ortodokse krishtere serbe.
Si do të ndjehen Shqiptarët kur ta kuptojnë se në të vërtetë se heroi i tyre kombëtar ishte një nga luftëtarët më ta ashpër kundër fesë së tyre kombëtare, Islami? A ishin të detyruar shqiptarët të hynin në Islam, siç thuhet nga disa dijetarë? Si do të shpjegojnë ata se pse Sllavët dhe Grekët kanë mbetur të krishterë? A do të ju mësohet Shqiptarëve se shqiponja e tyre dykrerëshe është e huazuar nga Perandoria Bizantine, dhe se po të njëjtën stil të shqiponjës tani mban edhe flamuri Serb? A do të konsiderohet Hamza Kastrioti ende tradhtar për shkak të besnikërisë së tij ndaj Islamit, dhe kundërshtimin e tij ndaj Skënderbeut?
Drejtimi në të cilin po shpiejnë tekstet e tanishme historike në Kosovë gjithashtu janë të detyruara të përgjigjen në të gjitha këto pyetje, dhe të konsiderohet me kujdes identiteti dhe uniteti kombëtar Kosovar dhe Shqiptar. Dhe kjo nuk është për shkak se këtë e sugjeron Turqia, por për shkak se këto libra shkaktojnë konfuzion i cili do të minonte ndjenjat e unitetit kombëtar për brezat që vijnë.
Perandoria Osmane e bëri Shqipërinë pjesë përbërëse të tërë territorit të saj duke përfshirë tokën dhe njerëzit e saj-ndërsa Serbia e bëri të kundërtën, pasi ajo donte të zhdukte të gjitha elementet e identitetit Shqiptar, nga gjuha, zakonet e deri te feja. Për Shqiptarët, mund të thuhet se të dytë ishin pushtues- por mos të gabojmë, ata nuk ishin të njëjtë! Dhe si i tillë në qoftë se kujtimet historike kanë ndonjë rol për të luajtur sot, Turqia dhe Serbia nuk duhet të konsiderohet njëjtë në tekstet historike... ndërsa në marrëdhëniet e biznesit –gjithsesi po!
Skanderbeg - Hero or Traitor?
21 August 2011 16:12
Shahin Haxhiu
/X.G - mesazhi.com/

Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Thu 25 Aug 2011 - 22:21
dhe kyt gja e lexova ca do nxjerrin tjeter aman ...apo skan se ca bajne
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Thu 25 Aug 2011 - 22:31
Message reputation : 100% (1 vote)
skenderbeu esht hero i kombit ama ekspertat ushtarak e qujn trethtar sepse nuk eka shferzua momentin per te bashkua popllin shqiptar dhe per te formua nje shtet shqiptar sepse aj ka qen nje oficer shum i zoti per at koh aj ka pas forc ushtarake per ta formon nje shtet shqiptar per at koh aj ika pas te gjitha munsit per te lirua te gjitha trojet shqiptar.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Sun 28 Aug 2011 - 23:34
Mjere ai njeri i cili jeton ne planetin e quajtur toke dhe qe vete quhet shqiptar, i cili thote se Turqia (ap Perandoria Osmane) ka qene me e mire ne krahasim me Serbine! Pushtuesi mbetet pushtues, ka te njejtin emer. Sipas kesaj logjike, nese per hire te asaj...., apo kesaj...., ne lejojme te biem aq posht, atehere eshte shume e sigurt se pas disa vitesh, apo shekujsh do ndodh e njejta gje edhe me Serbine...! Mirepo kjo ndodh jo rastesishte, sepse edhe turqit (pis milet) megjithse te flliqt, nuk jane aq budall. E kan kuptuar situaten, prandaj edhe kerkojne ose tentojne te bejne keto ndryshime. Megjithse kjo eshte absurde, as qe duhet marre ne konsiderat as nga njerezit analfabet dhe jo me nga njerezit qe jane kompetent per keto gjera.
Kjo kerkese e neveritshme i bie sikurse te kerkojne SHBA-se, nga Japonia ta ndryshojne realitetin e luftes se dyte boterore, me arsyetimin se "...ne kemi mundur te jemi edhe me te kqij, te gjuajme me dhjetra bomba atomike, mirepo kemi gjuajtur vetem disa...prandaj duhet ta ndryshoni historine per ne dhe mos t'na ofendoni neper shkollat tuaja!"
Qellimi kryesore eshte t'na mohojne historine tone, t'na humbin identitetin dhe ne kete menyre, megjithse na kan zvogeluar sa te duash, ne njefare menyre te na zhdukin edhe pse te gjalle, por thjeshte te mbesim si kufoma te gjalla mbi toke!
Shkarravitsi_i_Madh
Shkarravitsi_i_Madh
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 758
<b>Hobi</b> Hobi : pune
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/08/2011

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Sun 28 Aug 2011 - 23:54
Kushtrimi4 shkruajti: skenderbeu esht hero i kombit ama ekspertat ushtarak e qujn trethtar sepse nuk eka shferzua momentin per te bashkua popllin shqiptar dhe per te formua nje shtet shqiptar sepse aj ka qen nje oficer shum i zoti per at koh aj ka pas forc ushtarake per ta formon nje shtet shqiptar per at koh aj ika pas te gjitha munsit per te lirua te gjitha trojet shqiptar.

cilet eksperta ushtarak e thon kte?? a mund te sjellesh ndonje argument per kto qe thua??

po te mos kishte qen Skenderbeu,,,per cilin komb Shqiptar do te ishin duke llapur ata ekspertat ushtarak,,mos do te thuash ekspertat fetar zotni??

te maresh historin e botes,,dhe ti hiqesh vepren dhe historin qe beri Gjergj Kastrioti,,ti dhe une sdo te ishim duke u mar vesh sot mor zotni,,te pakten jo ne kte Gjuh,,

Skenderbeu esht Shpetimtari apsolut i Kombit Shqiptar,,ata ekspertat qe thon ka patur rastin te bashkoj kombin!!cilin komb more zotni??kombi ka lindur se pari ne 1444,,me Skenderbeun!

Tradhtar jan te gjith ata qe degjojn hoxhet,,duke jau shar Gjergj Kastriotin,,dhe nuk ua grisin turit thik! apo hapin trut plumb....ata jan tradhtar!!


Alkimisti
Alkimisti
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 3685
<b>Hobi</b> Hobi : tegjitha ngapak
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : nenqellin e hapur
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/05/2011

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Mon 29 Aug 2011 - 0:55
Arjani shkruajti:Mjere ai njeri i cili jeton ne planetin e quajtur toke dhe qe vete quhet shqiptar, i cili thote se Turqia (ap Perandoria Osmane) ka qene me e mire ne krahasim me Serbine! Pushtuesi mbetet pushtues, ka te njejtin emer. Sipas kesaj logjike, nese per hire te asaj...., apo kesaj...., ne lejojme te biem aq posht, atehere eshte shume e sigurt se pas disa vitesh, apo shekujsh do ndodh e njejta gje edhe me Serbine...! Mirepo kjo ndodh jo rastesishte, sepse edhe turqit (pis milet) megjithse te flliqt, nuk jane aq budall. E kan kuptuar situaten, prandaj edhe kerkojne ose tentojne te bejne keto ndryshime. Megjithse kjo eshte absurde, as qe duhet marre ne konsiderat as nga njerezit analfabet dhe jo me nga njerezit qe jane kompetent per keto gjera.
Kjo kerkese e neveritshme i bie sikurse te kerkojne SHBA-se, nga Japonia ta ndryshojne realitetin e luftes se dyte boterore, me arsyetimin se "...ne kemi mundur te jemi edhe me te kqij, te gjuajme me dhjetra bomba atomike, mirepo kemi gjuajtur vetem disa...prandaj duhet ta ndryshoni historine per ne dhe mos t'na ofendoni neper shkollat tuaja!"
Qellimi kryesore eshte t'na mohojne historine tone, t'na humbin identitetin dhe ne kete menyre, megjithse na kan zvogeluar sa te duash, ne njefare menyre te na zhdukin edhe pse te gjalle, por thjeshte te mbesim si kufoma te gjalla mbi toke!

arjani luften e turqis une nuk e kam perjetu por besoj qe as ti jo thjesht ate qka e thojmi esht e degjuar ose e lexuar edhe kohen e fundit edhe historjanet kun poetregojn historin ashtu si kaqen e po e interpertojn ne mnyra te ndryushme
Ndersa luften e kosoves nese jo ti une ekam perjetu gjdo dit e gjdo orë nga dita e par e deri ne diten e fundit
por masi qenke i njohur me luften e turqis te pyes ty a ka ndodh ne luften e turqis qe nje nëne ti mytet djali parasyve edhe djalit qe sapo e kam mbyt jakan nxjerr syt edhe ekan shti nanen e ati djalit ti han syt e djalit te saj te vdekur
ndersa saper komb dallojeni kto dy gjera kombin edhe shtetin nket rast
kosova edhe shqpirija jan dy shtete por nje komb

shpresoj mos tkem ber gabime se pokam probleme me atstjer
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Mon 29 Aug 2011 - 13:34
Alkimisti shkruajti:
Arjani shkruajti:Mjere ai njeri i cili jeton ne planetin e quajtur toke dhe qe vete quhet shqiptar, i cili thote se Turqia (ap Perandoria Osmane) ka qene me e mire ne krahasim me Serbine! Pushtuesi mbetet pushtues, ka te njejtin emer. Sipas kesaj logjike, nese per hire te asaj...., apo kesaj...., ne lejojme te biem aq posht, atehere eshte shume e sigurt se pas disa vitesh, apo shekujsh do ndodh e njejta gje edhe me Serbine...! Mirepo kjo ndodh jo rastesishte, sepse edhe turqit (pis milet) megjithse te flliqt, nuk jane aq budall. E kan kuptuar situaten, prandaj edhe kerkojne ose tentojne te bejne keto ndryshime. Megjithse kjo eshte absurde, as qe duhet marre ne konsiderat as nga njerezit analfabet dhe jo me nga njerezit qe jane kompetent per keto gjera.
Kjo kerkese e neveritshme i bie sikurse te kerkojne SHBA-se, nga Japonia ta ndryshojne realitetin e luftes se dyte boterore, me arsyetimin se "...ne kemi mundur te jemi edhe me te kqij, te gjuajme me dhjetra bomba atomike, mirepo kemi gjuajtur vetem disa...prandaj duhet ta ndryshoni historine per ne dhe mos t'na ofendoni neper shkollat tuaja!"
Qellimi kryesore eshte t'na mohojne historine tone, t'na humbin identitetin dhe ne kete menyre, megjithse na kan zvogeluar sa te duash, ne njefare menyre te na zhdukin edhe pse te gjalle, por thjeshte te mbesim si kufoma te gjalla mbi toke!

arjani luften e turqis une nuk e kam perjetu por besoj qe as ti jo thjesht ate qka e thojmi esht e degjuar ose e lexuar edhe kohen e fundit edhe historjanet kun poetregojn historin ashtu si kaqen e po e interpertojn ne mnyra te ndryushme
Ndersa luften e kosoves nese jo ti une ekam perjetu gjdo dit e gjdo orë nga dita e par e deri ne diten e fundit
por masi qenke i njohur me luften e turqis te pyes ty a ka ndodh ne luften e turqis qe nje nëne ti mytet djali parasyve edhe djalit qe sapo e kam mbyt jakan nxjerr syt edhe ekan shti nanen e ati djalit ti han syt e djalit te saj te vdekur
ndersa saper komb dallojeni kto dy gjera kombin edhe shtetin nket rast
kosova edhe shqpirija jan dy shtete por nje komb

shpresoj mos tkem ber gabime se pokam probleme me atstjer

Alkimisti, nuk do shume mend me kuptu se jeni pro turk! Sikurse ka pro grek, apo pro serb, vetem se keta te fundit e bejne ne menyre tinazare ose shume diplomatike. Per mua qe te tre keta kane nje emrues-pushtues! Shembulli qe keni marre ju per rastine nenes dhe djalit nuk te jep aspak te drejte ty qe per turqit te flete me kaq admirim. Fundja, siq e keni thene edhe vet, as ju e as une s'kemi perjetu luftrat turko-shqiptare. Sa per luften e fundit te shqiptareve me shkijet, nuk dua te shkruaj. Te pakten jo neper forume apo ne boten virtuale, perveq nese na rastise puna te jemi se bashku ne tavoline, atehere do e kupton vetvetiu se cka kam pa, cka kam humb dhe cka kam fitu gjate kesaj lufte!
Alkimisti, nuk e kam zakon te flase me te degjuar, kete besoj e dini edhe ju, sepse nuk me ka ndodh deri me sot jo vetem ne kete forum, por ne cdo forum apo ne cdo fjale timen edhe jashte forumeve te behem peng i asaj fjale. Sa here qe flase apo shkruaj dicka, e mendoj sikurse e flase perpara nje historiani me te mire, nje filozofi me te mire, nje psikologi me te mire, nje politikani me te mire, nje fizikanti me te mire, nje teologu te mire etj. edhe pse mund te kem perballe nje njeri te thjeshte.
Mendimi im qe kam dhene me siper, nuk eshte i bazuar ne fjale te rrugeve, te qajtoreve, por i bazuar nga historian te ndryshem shqiptar dhe jo shqiptar dhe qe te jem me konkret po ta beje te dijtur ty dhe cdo kujt tjeter se kur shkruaj nje fjale per historine, per politiken dhe per gjithcka qe ka te beje me shqiptaret na raport me te tjeret dhe keta te fundit me shqiptaret, bazen e kam tek njeriu me i ndritur, me i pastert, me human dhe me i mencur qe ka pasur kombi yne. Prandaj nuk gjykoj aske dhe asgje ne baza fetare, politike apo te interesave te ndryshme.
"Shqiperine e pa bere, beje Shqiperi te bere. Beje ose vdis"
Alkimisti
Alkimisti
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 3685
<b>Hobi</b> Hobi : tegjitha ngapak
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : nenqellin e hapur
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/05/2011

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Sat 3 Sep 2011 - 22:37
Arjani shkruajti:
Alkimisti shkruajti:
Arjani shkruajti:Mjere ai njeri i cili jeton ne planetin e quajtur toke dhe qe vete quhet shqiptar, i cili thote se Turqia (ap Perandoria Osmane) ka qene me e mire ne krahasim me Serbine! Pushtuesi mbetet pushtues, ka te njejtin emer. Sipas kesaj logjike, nese per hire te asaj...., apo kesaj...., ne lejojme te biem aq posht, atehere eshte shume e sigurt se pas disa vitesh, apo shekujsh do ndodh e njejta gje edhe me Serbine...! Mirepo kjo ndodh jo rastesishte, sepse edhe turqit (pis milet) megjithse te flliqt, nuk jane aq budall. E kan kuptuar situaten, prandaj edhe kerkojne ose tentojne te bejne keto ndryshime. Megjithse kjo eshte absurde, as qe duhet marre ne konsiderat as nga njerezit analfabet dhe jo me nga njerezit qe jane kompetent per keto gjera.
Kjo kerkese e neveritshme i bie sikurse te kerkojne SHBA-se, nga Japonia ta ndryshojne realitetin e luftes se dyte boterore, me arsyetimin se "...ne kemi mundur te jemi edhe me te kqij, te gjuajme me dhjetra bomba atomike, mirepo kemi gjuajtur vetem disa...prandaj duhet ta ndryshoni historine per ne dhe mos t'na ofendoni neper shkollat tuaja!"
Qellimi kryesore eshte t'na mohojne historine tone, t'na humbin identitetin dhe ne kete menyre, megjithse na kan zvogeluar sa te duash, ne njefare menyre te na zhdukin edhe pse te gjalle, por thjeshte te mbesim si kufoma te gjalla mbi toke!

arjani luften e turqis une nuk e kam perjetu por besoj qe as ti jo thjesht ate qka e thojmi esht e degjuar ose e lexuar edhe kohen e fundit edhe historjanet kun poetregojn historin ashtu si kaqen e po e interpertojn ne mnyra te ndryushme
Ndersa luften e kosoves nese jo ti une ekam perjetu gjdo dit e gjdo orë nga dita e par e deri ne diten e fundit
por masi qenke i njohur me luften e turqis te pyes ty a ka ndodh ne luften e turqis qe nje nëne ti mytet djali parasyve edhe djalit qe sapo e kam mbyt jakan nxjerr syt edhe ekan shti nanen e ati djalit ti han syt e djalit te saj te vdekur
ndersa saper komb dallojeni kto dy gjera kombin edhe shtetin nket rast
kosova edhe shqpirija jan dy shtete por nje komb

shpresoj mos tkem ber gabime se pokam probleme me atstjer

Alkimisti, nuk do shume mend me kuptu se jeni pro turk! Sikurse ka pro grek, apo pro serb, vetem se keta te fundit e bejne ne menyre tinazare ose shume diplomatike. Per mua qe te tre keta kane nje emrues-pushtues! Shembulli qe keni marre ju per rastine nenes dhe djalit nuk te jep aspak te drejte ty qe per turqit te flete me kaq admirim. Fundja, siq e keni thene edhe vet, as ju e as une s'kemi perjetu luftrat turko-shqiptare. Sa per luften e fundit te shqiptareve me shkijet, nuk dua te shkruaj. Te pakten jo neper forume apo ne boten virtuale, perveq nese na rastise puna te jemi se bashku ne tavoline, atehere do e kupton vetvetiu se cka kam pa, cka kam humb dhe cka kam fitu gjate kesaj lufte!
Alkimisti, nuk e kam zakon te flase me te degjuar, kete besoj e dini edhe ju, sepse nuk me ka ndodh deri me sot jo vetem ne kete forum, por ne cdo forum apo ne cdo fjale timen edhe jashte forumeve te behem peng i asaj fjale. Sa here qe flase apo shkruaj dicka, e mendoj sikurse e flase perpara nje historiani me te mire, nje filozofi me te mire, nje psikologi me te mire, nje politikani me te mire, nje fizikanti me te mire, nje teologu te mire etj. edhe pse mund te kem perballe nje njeri te thjeshte.
Mendimi im qe kam dhene me siper, nuk eshte i bazuar ne fjale te rrugeve, te qajtoreve, por i bazuar nga historian te ndryshem shqiptar dhe jo shqiptar dhe qe te jem me konkret po ta beje te dijtur ty dhe cdo kujt tjeter se kur shkruaj nje fjale per historine, per politiken dhe per gjithcka qe ka te beje me shqiptaret na raport me te tjeret dhe keta te fundit me shqiptaret, bazen e kam tek njeriu me i ndritur, me i pastert, me human dhe me i mencur qe ka pasur kombi yne. Prandaj nuk gjykoj aske dhe asgje ne baza fetare, politike apo te interesave te ndryshme.
"Shqiperine e pa bere, beje Shqiperi te bere. Beje ose vdis"

arjan nuk dua qe te debatoj arsyeja qe une dua esht sepse ti nuk din te debatosh ose te shkembesh ide eqe nga nje debat te nxjerresh nje perfundim sa metedrejt por rroten e par e qet perpara edhe vazhdon
shiko menihere fillon te ofendosh po nejse ky esht rrugtimi yt


Te mjere kane lindur, te mjere jane dhe te tille kane per te mbetur deri ne vdekje. E dini...keta jane mjaft besnike, por jo te njerezve...besnike te vete zilise. Ziliqaret jane njerezit me te urryer te kesaj bote dhe te asaj bote. E dini se cben Zoti me to? Ua them une: i vjell...

te kisha lut mos me cito shum e thjesht esht kjo NUK DUA TE DEBATOJ ME JUVE OK...
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Sat 3 Sep 2011 - 22:49
Nese do apo jo, eshte ceshtje e juaja. Nuk eshte se te kerkova, apo te detyrova, sikurse nuk e beje me aske. Jeni pikrishte ju qe kapeni per mua, me parashtroni pyetje...
Problemi eshte tek ju i nderuar, se nuk dini te beni nje debat me shume se nje postim. Jeni mesuar qe te beni nje postim, cili do qofte ai, dhe mos te keni pergjegjesi per ate postim. Nuk po te fajsoj per kete, por ama kur me drejtoheni mua, pergjegjesin u jap me vete.
C'eshte debati sipas juve? Te thash shume mire, se mendimin qe kam dhene me siper per kete tem, jam ne gjendje ta mbroje, ta argumentoj duke u bazuar ne shume te dhena, qofte edhe perball ndonje "historiani". Po flase per ata historian qe shkruajne per hire te dikujt, te dickaje apo per hire te nje leku dhe jo per historian te vertete, sepse me keta te fundit s'kam pse i kundershtoje, perderisa mendimet e tyre i kam per baze.
Ik, shko lexo ndonje lektyre parashkollore dhe ndjeu vetvetja! ( as ky nuk eshte ofendim, thjeshte po te ve pasqyren perpara qe ta sheh veten, nese e keni harruar).
Shendet!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Wed 28 Sep 2011 - 18:44
Gjergj Kastrioti (Skenderbeu) eshte Hero i Kombit Shqiptar.

Sponsored content

Skënderbeu – Hero apo tradhtar? Empty Re: Skënderbeu – Hero apo tradhtar?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi