Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet Empty Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet

Wed 7 Sep 2011 - 18:45
Personat të cilët dalin çdo ditë shëtitje me biçikletë përveç se mund të argëtohen ata ndihmojnë edhe organizmin e tyre për funksionim më të mirë.

Ata shëtisin çdo ditë nga gjysmë ore në ditë me biçikletë, ulin mundësitë të preken nga sulmi në zemër. Këtë përfundim e kanë nxjerrë ekspertët e universitetit të spitalit Bispebjer në Kopenhagen.

Sipas ekspertëve biçikleta për 30 minuta në ditë ndihmon zemrën me 82 %. Ecja me biçikletë me shpejtësi zgjat jetën pesë vjet më shumë sesa kur ecën ngadalë. Meshkujt, të cilët ngasin biçikletën me shpejtësi mesatare jetojnë 2,9 vjet më gjatë, derisa femrat jetojnë 3,9 vjet më gjatë se sa ato që ngasin më ngadalë.

Aktivitetet e rregullta fizike ulin rrezikun nga problemet shëndetësore, përfshirë mbipeshën, kancerin, diabetin, depresionin dhe sëmundjet e zemrës.
/albeu.com/
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet Empty Re: Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet

Wed 7 Sep 2011 - 18:51
po une po jetosha ma shume se shume e perdori bicikleten
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet Empty Re: Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet

Wed 7 Sep 2011 - 18:53
je tip sportiv Pexha une qe se perdor fare megjithse me pelqen ju them lamtumire me shpejt :sad26:
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet Empty Re: Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet

Wed 7 Sep 2011 - 18:57
jo large asaje
do ti them edhe nuses me nga biciklet
Sponsored content

Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet Empty Re: Shëtitja me biçikletë, zgjat jetën për 5 vjet

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi