Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Testet e fundit për vaksinën anti-duhan  Empty Testet e fundit për vaksinën anti-duhan

Fri 9 Sep 2011 - 21:12
Testet e fundit për vaksinën anti-duhan  VaksinimNjë vaksinë për të ndërprerë duhanin mund të mbërrijë shumë shpejt në farmaci.

Aktualisht është duke përfunduar faza e fundit e eksperimentimit, e provuar në 1 mijë pacientë, e vaksinës “NicVAX” e prodhuar nga “NABI Biopharmaceuticals”.

Nëse rezultatet do të shfaqeshin pozitive, Food and Drug Administration mund të aprovojë shitjen e vaksinës.

“NicVAX”, shkruan Scientific American, e mëson organizmin e duhanpirësit që të sulmojë nikotinën që kapet nga antitrupat e prodhuara nga duhanpirësi i vaksinuar.

Duhani, femrat rrezikohen më shumë

Dëmi i duhanit është më i madh tek femrat. Më sakte, raporti i asaj cfarë shkakton në organizëm është një cigare për gratë me pesë për meshkujt.

Sipas studiuesve, organizmi femëror është më i ndjeshëm ndaj efekteve të duhanit, pavarësisht faktorëve të tjerë sic janë mosha, tensioni i gjakut, obeziteti apo shtresa sociale të cilës i përkasin.

Përpos kësaj, femrat duket se e kanë dhe më të vështirë që të heqin dorë nga duhanpirja.

Sipas studiuesve, femrat përbëjnë 20 përqind të duhanpirësve në botë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi