Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Femrat e pamartuara kanë më shumë stres se ato të martuarat!  Empty Femrat e pamartuara kanë më shumë stres se ato të martuarat!

Wed 14 Sep 2011 - 15:57
Një studim tregon se stresi dhe depresioni godet lehtë derën e…

femrave të pamartuara.Sipas rezultateve të studimit, femrat e pamartuara kishin ankthin dhe depresionin në përqindje prej 26% deri në 35%, ndërsa femrat e martuara janë 13% deri në 16%.

Ekspertet shpjegojnë se vonesa e amësisë është shkaku kryesor për stresin tek femrat e pamartuara.

Gratë përballen me jetën e përditshme, e cila çon ata më të lehtë në depresion, lodhje, psikologjike dhe fizike, dhe shfaqjen e manifestimeve psikosomatike si dhimbje koke, probleme me stomakun e tyre, çrregullime të të ushqyerit dhe të tjera.

Shumica e grave të martuara duhet të jenë të mbrojtura nga depresioni dhe stresi.Duket se martesa ofron siguri për shumicën prej tyre, si dhe mundësi për të ndarë përgjegjësitë dhe problemet me partnerët e tyre.

Për femrat e martuara, shkaqet kryesore për stresin janë, divorci dhe problemet me fëmijët e tyre, ku në këtë rast dhe fëmijëve u nevojitet psikolog që të trajtohen dhe të mësohen larg babait të tyre.

sekretebukurie.com
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi