Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Sukses historik në luftën ndaj tuberkulozit Empty Sukses historik në luftën ndaj tuberkulozit

Wed 12 Oct 2011 - 15:38
Sukses historik në luftën ndaj tuberkulozit Tuberkuloz
Numri i fataliteteve nga tuberkulozi ka pësuar rënie nga viti i mëparshëm për herë të parë në historinë e njerëzimit, lajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë në një raport të publikuar pasditen e sotme.

Një prej sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë, tuberkulozi “humb terren” për shkak të përmirësimeve efikase që janë bërë në sistemin shëndetësor të vendeve me popullësi shumë të mëdha, si Kina, Brazili, Kenia dhe Tanzania.

Megjithatë, OBSH paralajmëroi se mungesa e fondeve të mjaftueshme për të luftuar këtë sëmundje, sidomos në rastet gjithmonë e më të shpeshta të shfaqjes së saj në formë të iminuzuar ndaj medikamenteve konvencionale, rrezikon ta shndërrojë këtë sukses në të përkohshëm.

Në një deklaratë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, theksoi se nuk ka vend për vetkënaqësi. Shndërrimi i tuberkulozit në një sëmundje të kurueshme në të gjithë botën është një prej objektivave kryesorë të listës së mijëvjeçarit.

Sëmundja më vdekjeprurëse në botë deri në fundin e viteve 1960, tuberkulozi është edhe sot një prej arsyeve kryesore të vdekshmërisë në vendet e botës së tretë dhe ato në zhvillim. Gjatë vitit 2010, 1,4 milion persona humbën jetën për shkak të kësaj sëmundjeje pulmonare.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi