Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Afrika, përparim në luftën ndaj urisë Empty Afrika, përparim në luftën ndaj urisë

Fri 12 Oct 2012 - 9:52
Afrika, përparim në luftën ndaj urisë Afrika-nenafemija

Afrika ka regjistruar më shumë sukses se Azia Jugore në luftën kundër urisë në dekadën e fundit, vlerësoi një raport mbi gjendjen ushqimore.

Sipas indeksit ndërkombëtar të urisë, zija e bukës është kufizuar gjeografikisht dhe në shumë zona të Kontinentit Afrikan është zhdukur.

Megjithatë, miliona persona vazhdojnë të jenë të rrezikuar nga mungesa e ushqimit apo kequshqyerja.

Raporti kritikonte ashpër edhe qeverinë e vendit të dytë më të populluar të botës, Indisë, që pavarësisht rritje së madhe ekonomike, nuk ka regjistruar rezultate të rëndësishme në luftën kundër këtij problemi.

Vendet e Afrikës sub-sahariane dhe Azisë Jugore janë më problematiket në botë përsa i përket situatës ushqimore.

Raporti i vitit 2012 liston si vende me situatë “jashtëzakonisht alarmuese” Burundin dhe Eritrenë në Afrikë, e Haitin në Amerikën e Veriut.

Ndërkohë, vende me situatë “alarmuese” janë në Afrikë Etiopia, Çadi, Republika e Afrikës Qëndrore, Komoris, Sierra Leone, Angola, Zambia, Mozambiku, Madagaskari, Nigeri, Xhibuti e Sudani, ndërsa në Azi përfshihet Timori Lindor, Jemeni, Bangladeshi, India dhe Nepali.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi