Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21329
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Afrika, mbi një rezervuar uji

prej Sun 22 Apr 2012 - 14:09
e Shtunë, 21 Prill 2012 09:18

Afrika, mbi një rezervuar uji Afrika_shkretetira_330_230Shkencëtarët thanë se “kontinenti i shkretëtirës”, Afrika gjendet mbi
një rezervuar nëntokesor uji. Ata argumentojnë se vëllimi i ujit është
100 herë më i madh se sasia e ushqimit mbi sipërfaqen e tokes.


Ekipi i shkencëtarëve ka skicuar hartën e detajuar të shkallës dhe
potencialit të burimeve të fshehta. Duke shkruar në gazetën online
“Enviromental Research Leters”, ata nënvizojnë se shpimi ndoshta nuk
është mënyra më e mirë për të shtuar burimet e ujit.

Në të gjithë Afrikën mbi 300 milionë njerëz nuk kanë ujë të pijshëm.
Kërkesa për uje parashikohet të shtohet ndjeshëm në dekadat e ardhshme,
si pasojë e rritjes së popullsisë dhe për sistemet e vaditjes për të
rritur të mbjellat.


info-kosova


Afrika, mbi një rezervuar uji 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi