Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

Femrave më së shumti i bien flokët gjatë stinës së vjeshtës Empty Femrave më së shumti i bien flokët gjatë stinës së vjeshtës

Fri 14 Oct 2011 - 22:01
Rënia vjeshtore e gjetheve mund të jetë e lidhur me rënien e flokëve tek femrat. Shkenctarët thonë që të mos brengosemi nëse vërejmë që gjatë ditëve të vjeshtës na bien flokët pak më shumë se zakonisht, sepse femrat më tepër humbin flokë pikërisht gjatë kësaj periudhe të vitit.Shkenctarët suedez gjatë 6 viteve kanë hulumtuar 800 femra dhe kanë konstatuar se atyre më tepër i kishin rënë flokët pikërisht gjatë stinës së vjeshtës.Në çdo moment, 90% e flokut rritet, kurse 10% është në fazën e qetësisë. Faza e qetësisë zgjatë prej 2 deri më 6 muaj, kurse pas mbarimit të saj floku bie. Shkenctarët kanë zbuluar se gjatë muajit korrik femrat kanë më shumë flokë që gjenden në gjendje të qetësisë, që do të thotë se ato flokë do të bien në periudhën pas muajit tetor.Besohet se kjo ndodhë sepse gjatë muajit korrik nevojiten më shumë qime floku për ta mbrojtur skalpin nga dielli i fortë.

Përveç vjeshtës, ekzistojnë edhe shumë arsye të tjera që sjellin në rënien e flokut, si që janë ilaçet, mungesa e hekurit, dietat e forta, sindromi i vezorëve policistit dhe stresi.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi