Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

Pomfriti rrit rrezikun për kancer të gjirit Empty Pomfriti rrit rrezikun për kancer të gjirit

Sat 15 Oct 2011 - 12:45
Message reputation : 100% (1 vote)
Pomfriti rrit rrezikun për kancer të gjirit Pomfrit
Hulumtimet e bëra te 2000 infermiere kanë zbuluar lidhshmërinë e kancerit të gjirit me konsumimin e patateve që në moshë parashkollore. Por, problemi nuk qëndron te patatet, por te fërgimi!
Shkencëtarët e fakultetit Teknik të Munihut kanë paraqitur se në patatet e fërguara kanë gjetur materien kancerogjene gliciamid, e cila është akoma më e vështirë se akrilamidi.

Gliciamidi paraqitet me nxehje të prodhimit të patateve dhe është më i rrezikshëm se akrilamidi, i cili në prodhimet e njëjta është zbuluar para gjashtë vitesh.

Lajmi i gëzueshëm në rastin me gliciamidin është se ai paraqitet në sasi to vogla. Gjatë analizimit të tri llojeve të patateve të fërguara është gjetur sasi e gliciamidit prej 0,3 deri 1,5 mikrogram në kilogram.
Në qelizat e thithësve një sasi edhe më e vogël e gliciamidit mundet të paraqesin çrregullime në strukturën gjenetike
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Pomfriti rrit rrezikun për kancer të gjirit Empty Re: Pomfriti rrit rrezikun për kancer të gjirit

Sat 15 Oct 2011 - 12:56
po pak a shume jane gjera qe i kemi degjuar keto se cilat na bejne deme shendetesore pergjithesisht,une e kam degjuar e here te tjera kete prandaj ne menune time te perditshme pergjithesisht te skuqura nuk perdor fare krt
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi