Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Berja synet e femrave...

Fri 19 Feb 2010 - 16:00
une kam lexuar dy libra, autobiografie te topmodeles Waris Diri
qe percjellte kete problematike

Berja synet e femrave... 3000399

ajo eshte nga Somalia
dhe vajzat atje behen "synet" ne moshe shume te vogel fare, ne ambiente jo njerezore.
aty nuk ka kushte klinike
por vajzat masakerohen perjashta ne pezg te vapes.
mbas procedures, mesa kam lexuar, ju mblidhen duart dhe kembet me leckasi nje mumie

mbas heqjes se klitoris, vajzave ju lqepet vagina me pe, dhe ju lihet vetem nje vrime e vogel ku mund te bejne detyrat e tyre njerezore, e cila eshte shume keq ama kur kane menstruacionet..

e gjithe kjo procedure ndodh pa mjete narkotike qe vajzat mos ta ndjejne dhimbjen, dhe pa asnje fare higjene apo pastertie...

shume vajza vdesin mbas procedures nga infekcionet, shkaktuar dhe nga mjetet por dhe nga plaga..

ne keto vende ku behen vajzat synet kjo eshte nje tradite, por fatkeqesisht, njerezit nuk jane te informuar per pasojat qe sjell me vete ky synetllek. dhe eshte dhe si nje shenje qe femra nuk eshte gje para mashkullit...

Sipas statistikave te disa

organizatave nderkombetare (si psh. UNESCO) shqetesim perben lajmi se ne vende si Afrika dhe Lindja e Mesme vazhdon te

ushtrohet praktika e berjes synet te femrave. Nderkohe qe tek meshkujt berja synet rekomandohet edhe ne shume raste nga vet

doktoret, duke e quajtur si dicka pozitive e cila e mbron mashkullin nga shume infeksione, tek femrat syneti eshte teper i

demshem. Sipas ketyre statistikave ekzistojne reth 150 000 femra qe behen synet ne Afrike (poshte Sahares), kjo veper quhet

per keto shoqerite afrikane si "dhurate nga nena tek vajza", sepse ne shume raste vet nenat i bejne synet vjazat e tyre- duke

i c'vendosur atyre klitorin. Sipas gjinekologeve kjo parktike dhe lloje te tjera praktikash makabre sjell shume nderlikime

tek grate, infeksione dhe mund te shkaktoj vdekjen. Gjithashtu thuhet se keto femra nuk mund te arrijne ne

orgazem.

Kush ka ndonje njohuri, ose do te ndreqi ndonje paqartesi nga te siperpermendurat, mire do ishte te na i

sjelli ketu.
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 18 Jan 2011 - 17:56
AMAN E KAM LEXUAR DHE UNE KETE LIBER....ESHTE TMERR KJO QE U BEHET VAJZAVE NE SOMALI.E GJITHE PROCEDURA E HEQJES SE KLITORIS BEHET PA MJETE NARKOTIKE QE VAJZAT MOS TE NDJEJNE DHEMBJE,PA ASNJE FARE HIGJENE APO PASTERITIE.SA E SA VAJZA KANE VDEKUR NGA KJO PROCEDURE JO E SAKTE.ESHTE NJE TMERR I VERTETE,KETA NUK JAN NJEREZ PO KAFSHE QE BEJNE NJE PROCEDURE TE TILLE.
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 18 Jan 2011 - 18:27
Rolling Eyes Amon More Sa tmerrshem iiii ... Berja synet e femrave... 552763 Ma fut frike veq ta mendoj kete gje... Rolling Eyes
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 18 Jan 2011 - 18:33
Te sygjeroj Luna ta lexosh kete liber sepse eshte shume i bukur!!!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 18 Jan 2011 - 18:34
Message reputation : 100% (1 vote)
Ne Somali dhe vende ku nuk ka llogjike, duhet te beje lufte Amerika kunder ketyre kafsherive...
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 18 Jan 2011 - 18:52
6 mije goca ne dite kryejne kete procedure te tmerrshme!!!
Kajo
Kajo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1050
<b>Hobi</b> Hobi : leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Kukës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 06/01/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Wed 19 Jan 2011 - 13:27
Kjo eshte e tmerrshme vertet,dhe ne te njejten kohe eshte shkalla me e larte e idiotizmit dhe injorances njerezore.....
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Wed 19 Jan 2011 - 14:03
e kam lexuar kete liber mbi nje here sinqerisht e jam rrenqethur nga ato qe pershkruante vajza e tregimit...esht per te ardhur keq sepse akoma e sot kjo gje po zbatohet e jo vetem kaq por shumica atje sidomos meshkujt e kan mese normale te behet dhe se pranojne nje femer po te mos kete kryer synetin sepse sipas tyre esht e papastert dhe ka mundesi ta tradhetoj bashkeshortin dmth kur behet synet ajo kryhet vetem qe femra mos kete ndjenja sepse kjo i shtyn te tradhetojne burrat e tyre,,,,absurde
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Wed 19 Jan 2011 - 14:07
Eshe her e pare qe lexoj diqka te till , kaq te tmershme.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Wed 19 Jan 2011 - 14:16
Qyqa none nga na doli edhe ky budallek amon se slan gjo pa bere sot
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Thu 27 Jan 2011 - 20:19
Jo vetem qe s'kam pas rast me lexu dicka te ketill, perveq tani, por as qe kam ndegju!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Thu 27 Jan 2011 - 21:37
Arjani shkruajti:Jo vetem qe s'kam pas rast me lexu dicka te ketill, perveq tani, por as qe kam ndegju!

Ja pra qe eshte e vertete,dhe e gjithe kjo eshte mesuar me shume neper bote nga biografia e modeles Somaleze !!!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 4 Oct 2011 - 19:09
Libri i mesiperm bazohet ne ngjarje te vertete e vajza Somaleze esht kjo qe shihni ne foto dora vete...e them kete sepse e kam lexuar librin me dhjetra here dhe e di mire permbajtjen e tij dhe qe vajza e fotos esht autorja e ngjarjes dhe i ka pershkruar shkrimtares ter jeten e saj e njejta per tu botuar ky liber me vone..
Ne fakt isha duke kerkuar per temen "Cfare libri keni lexuar koheve te fundit" dhe rastesisht gjeta kete teme qe e kerkoja me kohe por se gjeja ne forum...Dhe pash te arsyeshme te sqaroj pak gjera me shume rreth librit pasi e kam lexuar e une..
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Tue 4 Oct 2011 - 19:24
kam lexua disa her keto xhera ndodhin ne ato vende shum primitive
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 19:21
Librin per te cilin behet fjale e kam lexuar e une,eshte tronditese gjithcka qe shkruhet aty e menyra si e pershkruan Diri (viktima ne liber) te rrenqeth...Mund te them se fatkeqesisht kjo tradite praktikohet akoma e sot ne keto dite,edhe nje nr i madh femrash pesojne semundje nga me te ndryshmet ose humbin jeten e tyre per shkak te mungeses se higjenes e kushteve shendetesore..Duke marr parasysh se ky lloj syneti behet me nje brisk te thjeshte nga nje mami a cka i thone diku jashte ne shkretetire larg kasolleve qe mos degjohen ulerimat nga dhembja e tmerrshme qe ndiejne vajzat...Eshte bere nje perpjekje nga organizata te ndryshme qe kjo tradite te shuhet por nuk ehste bere e mundur asgje akoma,madje vete grate Afrikane e ruajne dhe e mbrojne me fanatizem si tradite e nuk pranojne te shuhet pasi femra ashtu nuk quhet femer e paster dhe e moralshme per burre..
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 19:24
Po cfare i presin mer amon Berja synet e femrave... 225228196
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 19:56
Tironci shkruajti:Po cfare i presin mer amon Berja synet e femrave... 225228196

Klitorin...zonen ku femra sic e dime eksitohet,ndjen etj

Po te lexoni artikullin e mesiperm do e kuptoni shume mire per cfare flitet! fff
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 20:25
Kam ndegju se kto bohen ne vende ku eshte tempewratur e madhe.
Dhe kjo eshte e domosdoshme per vajzat synetija.
Nese nuk kan mjete apo eshte ndonje tradit,mos qitni helum per goje shum.
Trajtimi qe ja bojn evropa vajzav,shitja,zhveshjet,drogiratja,mbajtja neper podruam te vajzav te tyre,perdhunimet jan edhe mete renda.
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 20:47
Kjo ka te beje me traditen por jo me vapen sic thoni ju,ska asnje lidhje..kete e bejne sepse nje femer qe ska bere synet nuk esht e gatshme per tu martuar ne Somali,femrat qe s'kryejne synetin nuk i marrin per martese ,dhe e bejne me qellimin qe femra mos kete sy e ndjenja per meshkuj te tjere por vetem per burrin e saj i cili mund te kete nga 5 ose 6 gra me rradhe,as me burrin e vet sdo kete ndjenja por esht e detyruar ti nenshtrohet se e ka burre...

Po sjell me poshte nje informacion te vogel lidhur me temen....
Jeta e ish supermodeles Waris Dirie, e lindur në vitin 1965 në një zonë endacakësh në Somali, është kaq e pazakontë, sa ngjan më shumë si një skenar filmi. Në moshçën 6 vjeçare, ajo ishte bareshë, që kujdesej për bagëtitë e familjes dhe në moshën 13 vjeçare, kur i ati i saj do t’a martonte për para, ajo iku nga shtëpia. Ky është fillimi i filmit “Lulja e Shkretëtirës”, i cili po shfaqet këtë muaj në kinematë amerikane.

Një tjetër top modele e lindur në Etiopi me emrin Liya Kebede, interpreton Waris Dirie në filmin “Lulja e shkretëtirës”.

Filmi është bazuar në autobiografinë e Dirie-s dhe tregon një jetë ekstremesh, duke nisur nga fëmijëria e saj në Somali dhe përpjekjet për fillimin e karrierës në Londër.

Ky është rroli i parëi rëndësishëm për Kebede-n.

“Kur interprton jetën e dikujt, që ende jeton, është sfidë dhe përgjegjësi e madhe. Unë isha shumë e friksuar për këtë rol”.

Si një fëmijë në kulturën nomade, ku praktikohet gjymtimi i organeve femërore, Warid Dirie nuk njihte mundësi tjetër.

Por kur i ati u përpoq t’a martonte atë me një burrë të moshuar kur ishte vetëm 13 vjeçe, ajo iku. Dirie udhëtoi me ditë të tëra në shkretëtirë, e më pas kërkonte kushërinjtë e saj në Mogadishu, duke u përballur me rreziqe natyrore dhe njerëzore.

“Kurrë mos harro se nga vjen” e këshillonte gjyshja e saj, teksa Waris përgatitej të ikte në Londër. Ajo do të punonte si shërbyese në ambasadën somaleze .

Në moshën 18 vjeç, ajo iku përsëri. Gjeti punë si pastruese në një restorant. Dhe atje u zbulua nga një fotograf i mirënjohur i modës.

Sherry Hormann, një regjizore gjermane, shkroi dhe drejtoi filmin ‘Lulja e Shkretëtirës”.

“Isha e prekur realisht nga kjo histori Hirusheje, një histori imigracioni. Gjatë filmit flitet për gjymtimet e vajzave , por jo në mënyrën që të humbet sensi i humorit, sepse mendoj që humori është arma më e fortë për të mbijetuar”.

Siç thotë dhe Hormann, filmi “Lulja e Shkretëtirës” është një film me mesazh. Në një skenë, Waris mëson se jo të gjitha gratë janë “ simpatike” siç u thotë ajo.

Në vitin 1997, në kulim e karrierës së saj si modele, Dirie ishte i pari personalitet i famshëm që fliste hapur kundrë gjymtimit të femrave, duke iu referuar përvojës së saj.

Ajo dha një intervistë, e më pas u bë përfaqësuesja e veçantë e Kombeve të Bashkuara.

Ajo la punën e modeles, mbasi iu përkushtua kësaj çështjeje.

Lija Kebeda shpreson se filmi do të përçojë mesazhin e Diriet në të gjitha vendet ku praktikohe gjymtimi i vajzave.

“Mendoj se filmi është shumë i ndjeshëm, dhe njëkohësisht i vërtetë me problemet që trajton. Është një histori e mrekullueshme, mbushur me humor, ndërsa paraqet një çështje që është shumë e pranishme, kryesisht në Afrikë.”

Filmi është shfaqur në Europë dhe Amerikën e Jugut. Tani ai është në SHBA dhe në disa vende afrikane, mes tyre dhe Gana, Nigeria dhe Afrika e Jugut. Waris Dirie, 46 vjeçe, jeton në Austri, ku ajo lufton për të drejtat e grave përmes fondacionit të saj Lulja e Shkretëtirës.Zeri i Amerikes
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 20:48
Uoris u rrit duke dëgjuar që nuk ka të ardhme, nuk ka jetë për një grua të pa martuar. çdo nënë, kishte per detyrë të siguronte një burre për vajzen e saj. Ashtu si të gjitha vajzat në Somali, kështu dhe Uoris e vogël u desh të ballafaqohet me procesin e frikshëm të organeve gjenitale femërore (FGM) nëse ajo donte të konsiderohet femer morale dhe e mirë në të ardhmen. Detajet e këtij operacioni nuk u jane shpjeguar kurrë vajzave. Mbetet një mister deri në minutën e fundit. E vetmja gjë që ato dinë, në padijenin e tyre, është se diçka e rëndësishme do të ndodhë në atë çast.

Klitoris, për Afrikanet, është papastërtia, burimi i së keqes, pjesë që infekton trupin dhe gratë duhej të heqin qafe sa më shpejt të jetë e mundur ate. Pra; nuk është për t'u habitur që vajzat ishin në pritje të ndodhë. Keshtu e Uoris zakonisht pyeste nënën e saj, kur do të jetë "grua", pasi kish dëgjuar se ajo eshte diçka qe e nderon dhe pa të nuk mund të martohet. Në fillim operacioni kryhej në fillim të adoleshencës, por gjatë viteve ajo filloi te bëhej ne vajza gjithnjë e më të reja.

Uoris ishte vetëm 5 vjet. Kurrë nuk do të harroje se çfarë ka ndodhur atë mëngjes, dielli ende nuk kishte shpërthyer dhe ende fjetur, ajo e kapi nënën e saj për dore dhe filluan të hasin ciganen, e cila ishte paguar posaçërisht për këtë punë. Një profesioniste e ftohtë, siç pasqyrohet në kujtesën e Uoris, e cila paguhej shume mire per te kryer kete lloj operimi.

Ulur në një gur me nënën e saj për tja mbajtur duart nga mbrapa qe i pëshpëriste, "Mundohu të jesh një vajze e mirë, . Të jesh trime; beje për mamin dhe do të kalojë shpejt. " Pas këtyre fjalëve, imazhet dhe ndjenjat që i kanë ngelur iishin, dhimbja e frikës, gjakut, syte e errët te ciganes, lutje te Perëndia për t'i dhënë fund vuajtjes. Në fund nuk mundi të rezistojë dhe i ra të fikët. Një pergjigje pak ndihmuese për lutjet e saj.

Nëna e saj dhe motra më e vjetër, e vënë atë në hije e një shkurre per të përgatitur, sic eshte traditë, një kasolle të vogël, një strehë për të pushuar dhe rimarrë forcat e saj për javët që vijnë.

Plaga e Uoris ishte qepur me një fije të bardhë dhe gjithcka qe i kishte lënë Cigana ishte një vrimë e vogël,qe mezi - mjaftonte për funksionimet e përditshme fizike. ditet e tjera Uoris ishte pothuajse pa ndjenja dhe ngrinte temperaturë të lartë. Nëna e saj i qendronte prane, për kujdestari. Duke vuajtur nga dhimbja dhe tortura tronditëse,vriste mendjen e torturuar dhe një pse e madhe formohej ne trurine saj. Pse behen e kaloi gjithe këte? Ishte vetëm një fëmijë. Vlen të përmendet se shumë vajza kanë vdekur nga gjakderdhje,, shoku tetanozit ose infeksione. Mbijetesa e Uoris, në ato kushte të tmerrshme, ishte fat në fatkeqësine e saj .

PS:U mundova ta perkthej kete material qe gjeta per te lexuar dicka me shume,mos me keqkuptoni nese esht bere ndonje gabim drejtshkrimor
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 20:50
kam lexu nje liber pikerisht per kete tem...shum rrenqethse deklarata qe kan ber vajzat...ne shoqeri kam edhe vajza nga afrika qe per fat te keq e kan perjetu kete gje...
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 21:16
Shqiptare shkruajti:
Tironci shkruajti:Po cfare i presin mer amon Berja synet e femrave... 225228196

Klitorin...zonen ku femra sic e dime eksitohet,ndjen etj

Po te lexoni artikullin e mesiperm do e kuptoni shume mire per cfare flitet! Berja synet e femrave... 611149516
Berja synet e femrave... 225228196 Berja synet e femrave... 225228196 Berja synet e femrave... 225228196 tani e lexova komplet Berja synet e femrave... 225228196 Berja synet e femrave... 225228196 Berja synet e femrave... 225228196 Berja synet e femrave... 225228196 po cjane keto njerez kafshe Berja synet e femrave... 1540093706 Berja synet e femrave... 1540093706 Berja synet e femrave... 1540093706 Berja synet e femrave... 1540093706
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 23:17
Myftiu egjiptian ndalon synetin e femrave
Myftiu egjiptian në fetvanë e tij thotë se islami ndalon synetin e femrave, pasi që një vajzë 11 vjeçare vdiq gjatë kësaj procedure në një klinikë private. Sipas burimeve të sakta, Budour Ahmed Shaker vdiq të mërkurën gjatë anestezionit.

Në Egjipt synetia e femrave është e ndaluar, por kjo dukuri praktikohet edhe më tej, edhe tek muslimanët edhe tek krishterët. Në vitin 2005 UNICEF-i publikoi raportin në të cilin thuhet se 97% të femrave egjiptiane nga mosha 15-49 janë bërë synet.

Egjipti ka organizuar kampanjë për ndalimin e synetisë tek femrat ku janë përfshirë edhe emisionet televizive të cilat kishin për detyrë të ndikojnë tek prindërit që ta ndërprejnë këtë praktikë.

“Tradita e dhimbshme e cila është praktikuar më parë në Egjipt në kohën tonë është ndaluar”, citohet myftiu egjiptian, Ali Gomaa, nga agjencia gazetareske e shtetit ‘MENA’.

Kjo deklaratë e myftiut rreth synetisë së femrave është më e ashpra deri më tani. Më herët Shejhul-Azhar, Muhamed Sayed Tantawi, këtë praktikë e përshkroi si joislame. Tantawi dhe kleriku kopt Shnouda kishin deklaruar se kjo dukuri nuk përmendet as në Kur’an e as në Bibël.

Synetia për femra praktikohet tek muslimanët dhe krishterët në Egjipt dhe në Sudan, si dhe tek muslimanët dhe animistët në disa pjesët tjera të Afrikës. Praktikimi i tillë është shumë i rrallë në pjesët tjera të botës arabe dhe myslimane.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 23:23
Ceshtja nuk ka te beje aq me fene sesa me traditat e zakonet e nje vendi..mos i ngaterroni keto duke u munduar te tregoni se feja Islame se pranktikon apo nuk e pranon sepse askush e as tema vete ska per qellim te ceke fete ketu...

Jane bere perpjekje sic tha e Shqiptarja te ndalohet kjo gje sepse shume femra rrezikojne jeten nga kjo procedure por deri me sot ka qene e pa mundur sepse vete njerezit,,populli i Afrikes me te vjetrit te cilet jane rritur e mesuar me kete tradite nuk duan te pranojne dicka te tille me arsyetimin se ata nuk nderhyn ne zakonet e te tjereve keshtu qe as ne skemi te drejte te nderhym e vendosim ne traditat e popullit te tyre duke qene se nuk arrijme te kuptojme mentalitetin e traditat e tyre...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 23:29
Qka po thu pra,po kta qe e bojn ket gje jan pjestar te ndonje Feje.
Ket gje e praktikojn ne kto vende edhe Muslimanet dhe une shum qart e postova ket artikull per me pa se po veprohet ne ket drejtim
Edhe nuk e di sa jeni te zgjuar ju,dhe pse ju pengon Feja.
Nese ti je pa Fe nuk kem qka te bojm,ne se jemi me Fe pamar parasysh ,Muslimane, Krishtere apo .......ne kem te drejt me permend Fen.
Kjo dukuri Fatkeqsisht po praktikohet ne disa vende Muslimane.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 23:34
Dasa shkruajti:Qka po thu pra,po kta qe e bojn ket gje jan pjestar te ndonje Feje.
Ket gje e praktikojn ne kto vende edhe Muslimanet dhe une shum qart e postova ket artikull per me pa se po veprohet ne ket drejtim
Edhe nuk e di sa jeni te zgjuar ju,dhe pse ju pengon Feja.
Nese ti je pa Fe nuk kem qka te bojm,ne se jemi me Fe pamar parasysh ,Muslimane, Krishtere apo .......ne kem te drejt me permend Fen.
Kjo dukuri Fatkeqsisht po praktikohet ne disa vende Muslimane.

Permbajuni thelbit te temes pa dashur te anoni neper fete sepse po ta marrim kshu populli Afrikan nuk i perket fese myslimane apo asaj Krishtere...Pra kjo procedure eshte me shume si tradite sesa si rregull feje sic kane mylimanet synetin tek meshkujt e te krishteret pagezimin..keta e kane tradite nga me te vjetrit Dasa..
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 22 Jun 2012 - 23:59
Artemisa shkruajti:
Dasa shkruajti:Qka po thu pra,po kta qe e bojn ket gje jan pjestar te ndonje Feje.
Ket gje e praktikojn ne kto vende edhe Muslimanet dhe une shum qart e postova ket artikull per me pa se po veprohet ne ket drejtim
Edhe nuk e di sa jeni te zgjuar ju,dhe pse ju pengon Feja.
Nese ti je pa Fe nuk kem qka te bojm,ne se jemi me Fe pamar parasysh ,Muslimane, Krishtere apo .......ne kem te drejt me permend Fen.
Kjo dukuri Fatkeqsisht po praktikohet ne disa vende Muslimane.

Permbajuni thelbit te temes pa dashur te anoni neper fete sepse po ta marrim kshu populli Afrikan nuk i perket fese myslimane apo asaj Krishtere...Pra kjo procedure eshte me shume si tradite sesa si rregull feje sic kane mylimanet synetin tek meshkujt e te krishteret pagezimin..keta e kane tradite nga me te vjetrit Dasa..

Nuk eshte cekur askund se eshte tradit Fetare.
Por mos harroni se kan ndikim ne kto vende Udheheqsit,per me ndalu
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Sat 23 Jun 2012 - 0:10
Dasa shkruajti:
Artemisa shkruajti:
Dasa shkruajti:Qka po thu pra,po kta qe e bojn ket gje jan pjestar te ndonje Feje.
Ket gje e praktikojn ne kto vende edhe Muslimanet dhe une shum qart e postova ket artikull per me pa se po veprohet ne ket drejtim
Edhe nuk e di sa jeni te zgjuar ju,dhe pse ju pengon Feja.
Nese ti je pa Fe nuk kem qka te bojm,ne se jemi me Fe pamar parasysh ,Muslimane, Krishtere apo .......ne kem te drejt me permend Fen.
Kjo dukuri Fatkeqsisht po praktikohet ne disa vende Muslimane.

Permbajuni thelbit te temes pa dashur te anoni neper fete sepse po ta marrim kshu populli Afrikan nuk i perket fese myslimane apo asaj Krishtere...Pra kjo procedure eshte me shume si tradite sesa si rregull feje sic kane mylimanet synetin tek meshkujt e te krishteret pagezimin..keta e kane tradite nga me te vjetrit Dasa..

Nuk eshte cekur askund se eshte tradit Fetare.
Por mos harroni se kan ndikim ne kto vende Udheheqsit,per me ndalu

Nese populli e pranon e duan te hiqet si tradite atehere nuk mendoj se udheheqesit do kundershtojne ne kete...Eshte me shume se te vjetrit jane rritur keshtu e grate qe e kane bere kete mendojne ..pse ne cpesuam qe e beme kete e tani keto te rejat se durojne!!!....Pra eshte koke fortesia e me te vjeterve e fanatizmi i tyre ne kete tradite se udheheqesit nese njerezit kerkojne te mos praktikohet me kjo procedure atehere skane si ju kundershtojne...
Gangsterja
Gangsterja
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 343
<b>Hobi</b> Hobi : Te shoh lot dhe gjak ne syt e rivales..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tek xemla njonit...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2012
http:// bvnm,../

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Fri 29 Jun 2012 - 7:45
jan kafsh keto lloj njerezish
Sponsored content

Berja synet e femrave... Empty Re: Berja synet e femrave...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi