Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Diamanti i verdhë, me i rralli në botë, do të shitet në ankand Empty Diamanti i verdhë, me i rralli në botë, do të shitet në ankand

Mon 31 Oct 2011 - 21:48
Është një nga diamantet më të kërkuar në botë dhe sigurisht një nga më të rrallët, madje thuhet se është e pamundur për t’u vlerësuar. Por tani perla Cora Sun-Drop do të shfaqet në ankand për 10.000.000 £. Ndërsa ngjyra e verdhë e pazakontë e tij rrjedh nga përqindja e vogël e azotit brenda strukturës së karbonit e gurit. Diamante me një ngjyrë të fortë përfaqësojnë vetëm një përqindje të vogël të të gjitha diamanteve natyrore dhe kur është më shumë se 100 karat, merr një domethënie historike sesi ekzistojnë kaq pak.

Diamanti i verdhë, me i rralli në botë, do të shitet në ankand Diamanticorasundrop

Afërsisht sa madhësia e gishtit të gruas dhe 110 karatësh është menduar të jetë më e madhi diamant i verdhë në ekzistencë. Ai u zbulua vitin e kaluar në Afrikën e Jugut dhe është aktualisht nën zotërimin e Cora International e vendosur në New York. Tashmë blerësit do të kenë mundësinë për të patur në duart e tyre diamatin e rrallë që do të vihet në shitje në 15 nëntor në Gjenevë. Ai fillimisht do të ofrohet me ccmimin fillestar £ 6.9 million – £ 9.4 million ($11m-$15m) por pjesëmarësit parashikojnë se ai do të tejkalojë këtë vlerësim.

David Bennett, një nga drejtuesit e Sotheby Switzerland, tha se “ky gur është me të vërtetë mahnitës. Ai është gjithashtu një prej diamanteve më të mëdha që janë shfaqur ndonjëherë në ankand”. Në shkurt, ky diamant tërhoqi turmat e admiruesve kur ai u ekspozua në Muzeun i Historisë Natyrore të Londrës, bashkë me disa nga thesaret rarest të botës. Në atë kohë, Alan Hart, kurator i Muzeut të Historisë Natyrore, tha për BBC Neës: “Unë kurrë nuk kam parë një gur të tillë. Mund të shihni se sa i jashtëzakonshëm ky diamanti është”. Ndërkohë, Sotheby ka një histori të njohur të shitjes së diamanteve të jashtëzakonshme.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi