Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Australi, gjendet diamanti rozë më i madh

prej Wed 22 Feb 2012 - 12:29
Një kompani minerare australiane ka njoftuar se ka gjetur një diamant rozë 12.76 karat, më i madhi diamant rozë i gjetur ndonjëherë në vend. Guri i rrallë u gjet në minierën e Rio Tintos, në perëndim të Australisë. Diamanti që mendohet se vlen miliona dollarë është quajtur Argyle Pink Jubilee dhe do të pastrohet në Perth. Ky gur do të shitet në fund të këtij viti pasi të jetë treguar fillimisht rreth e rrotull botës, përfshirë vende si Nju Jorku dhe Hong Kongu. Procesi i pastrimit, që ka nisur të martën, do të përfundojë pas 10 ditësh. Më pas diamanti do të vlerësohet nga një grup ekspertësh ndërkombëtarë.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Australi, gjendet diamanti rozë më i madh 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi