Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Obama kryeson listën e më të fuqishmëve, në Forbes; Putin në vendin e 2t. Empty Obama kryeson listën e më të fuqishmëve, në Forbes; Putin në vendin e 2t.

Thu 3 Nov 2011 - 16:05
Obama kryeson listën e më të fuqishmëve, në Forbes; Putin në vendin e 2t. Forbes%202%20nentorBarack Obama kryeson listën e "njerëzve më të fuqishëm të botës për vitin 2011" nga Forbes.

Ndikimi i udhëheqëst të SHBA-së u rrit pas vdekjes së liderit te Al Kaedës-Osama bin Laden dhe diktatorit Libian-Muamar Gadafi.

Obama ka levizur nga pozicioni i 1-re Presidentin kinez Hu Jintao, në renditjen vjetore nr revistës.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbetet gruaja më e fuqishme në pozicionin e 4t në listë, nderkohe qe vendi me ekonominë më të madhe në Evropë vazhdon të ushtrojë ndikimin e saj mbi BEn e trazuar.

Kryeministri rus Vladimir Putin, i cili po kandidon përsëri për president, eshte ne vendin e 2 dhe Hu ne te tretin nderkohe qe ai po manaxhon kalimin gradual te pushtetit në Kinë.

Forbes veren se "SHBA mbetet, pa dyshim, kombi më i fuqishëm në botë, me ekonominë më të madhe, më të reja dhe ushtarake vdekjeprurëse".

Renditja e Obamës ka qene ne ulje ne SHBA, ndërkohe qe ai lufton me papunësinë dhe të një ekonomie të vakët, por fati i tij në skenën botërore kanë qenë i ndryshem pas asgjesimit te Obama bin Laden në maj, pas 10 vjetësh i fshehur dhe ndërhyrjes së NATO-s në Libi, i cili filloi me sulmet ajrore në mars dhe çoi përfundimisht në vdekjen e Gedafit në tetor.

Bashkë-themeluesi i Microsoft Bill Gates eshtte në vendin e 5t dhe eshte ekzekutivi i parë i korporatave në listë, në sajë të një vaksine te malaries mbështetur nga fondacioni i tij bamirës që kohët e fundit ka kaluar një test të rëndësishme klinik.

"Qëllimi Gates" është për të eliminuar sëmundje infektive si shkaktari kryesor i vdekjes në jetën e tij. Ai mund të ketë sukses ", shkruan Forbes.

Mark Zuckerberg, 27-vjeçari i rrjetit social Facebook, është në vendin e nëntë nga ai i 40t të vitit të kaluar, në mes të Ben Bernanke, kryetarit te Rezervës Federale te SHBA ne vendin e 8t dhe kryeministri britanik David Cameron në vendin e 10t.

"Atë cka CIA dështoi për të bërë në 60 vjet, Zuck (Zuckerberg) e ka bërë në 7: të dish se çfarë 800 milionë njerëz mendojnë, lexojnë dhe të dëgjojnë," - shkruan Forbes.

Mbreti Arabine Saudite, Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prodhuesit më i madh në botë i naftës eshtë në vendin e 6t dhe Papa Benedikti XVI eshte ne vendin e 7t.

Për të pare listën e plotë të njerëzve më të fuqishem të botës kliko ketu.

(RevistaShtypi.al)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi