Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
jeta.17
jeta.17
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 400
<b>Hobi</b> Hobi : lEXIMI
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : KOSOV
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2011

default Vjen në jetë pas 18 vjetësh

prej Wed 23 Nov 2011 - 20:14
Një grua izraelite ka lindur fëmijën e ngjizur 18 vite më parë. Orit Koter-Cohen i kishte kërkuar laboratorit ngrirjen e embrioneve pas një trajtimit të fekondimit artificial, i cili i rezultoi i pasuksesshëm.

18 vjet më pas, në moshën 41-vjeçare, gruaja ka vendosur të përdorë sërish materialin e epruvetës së ngrirë dhe ka sjellë në jetë një vajzë.

Profesor Elasar Schalev i Universitetit të Hiafas, i cili e ka ndjekur rastin e gruas, ka shpjeguar se kjo nuk është e pamundur. “Embrionet mund të ruhen fare mirë në temperaturën e një frigoriferi laboratori dhe një studim amerikan ka konfirmuar se qelizat e fekonduara kohë më parë nuk kanë asnjë lloj mangësie në krahasim me qelizat e reja”, thotë Schalev.

Orit Koter-Cohen, nënë e dy djemve adoleshentë, ka sjellë në jetë vogëlushen Schirel, e cila është cilësuar një mrekulli e shkencës.

E veçanta e të voglës Schirel qëndron në faktin se ajo është 18 vjet më e madhe se vëllezërit, pavarësisht se ka lindur shumë më vonë.

Fekondimi i bërë në vitin 1993 në laborator, por më tej procesi nuk kishte shkuar mirë dhe embrioni ishte lënë në pritje. Më vonë, gruaja kishte arritur të lindte dy fëmijë po me të njëjtën procedurë.


Mos e krahaso personalitetin tim me sjelljen time sepse personaliteti im jam un ndersa sjellja ime varet nga ti!!!
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Re: Vjen në jetë pas 18 vjetësh

prej Wed 23 Nov 2011 - 20:25
grrrr Qyqa...Edhe kto e ndegjova!!!!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi