Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Fri 2 Dec 2011 - 0:24
Message reputation : 100% (1 vote)
Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Tirane_tirana+skenderbeuNjë studim krahasues që mbështet tezën se shqiptarët dhe paraardhësit e tyre janë autoktonë në Ballkan, është prezantuar dje në simpoziumin “Imunologjia në erën e re gjeonomike”, organizuar nga Shërbimi Universitar i Imunologjisë, QSUT “Nënë Tereza”, Fakulteti i Mjekësisë dhe Ministria e Shëndetësisë.
Shefi i shërbimit të imunologjisë, Genc Sulçebe, ka thënë se studimi i polimorfizmit imunogjenetik në popullatat shqiptare u realizua me metodat e fundit të biologjisë molekulare, ndërsa studimi i distancave dhe hartave gjenetike u krye me metodologjitë më bashkëkohore antropologjike, si dhe me programe kompjuterike të specializuara. “Rezultatet e studimit bënë të mundur hartimin e hartës aktuale gjenetike të popullatave që jetojnë në rajonin ballkanik, duke paraqitur me anë të “provës së ADN-së” raportet e këtyre popullatave në këtë rajon”, tha Sulçebe per "Zgjohu Shqiptar!".

Studimi përfshiu, përveç popullatave shqiptare në Shqipëri dhe Kosovë, edhe 10 popullata të tjera ballkanike, 12 popullata europiane dhe 2 aziatike. Përfundimet e këtij studimi vënë qartë në dukje afërsinë gjenetike midis popullsive shqiptare të Shqipërisë dhe Kosovës, duke u nisur nga llogaritja e distancave gjenetike. Më pas vijnë nga këndvështrimi i distancave gjenetike popullatat maqedonase, greke, bullgare, kroate, boshnjake, serbe, italiane, rumune dhe turke, të renditura këto sipas rritjes së këtyre distancave. Popullatat e tjera europiane radhiten në distanca më të largëta gjenetike, të cilat në përgjithësi janë në përpjesëtim të drejtë me distancat gjeografike. “Ajo që bie në sy në studimin tonë, është fakti se në rajonin ballkanik përvijohen dy grupe kryesore popullatash. Në një grup mund të futen popullatat shqiptare, maqedonase, greke dhe bullgare (distancat gjenetike në rritje nga 0.03 në 0.06), ndërsa në një grup të dytë ato kroate, boshnjake dhe serbe (distancat gjenetike nga 0.07 deri 0.08)”, ka sqaruar Genc Sulçebe. Sipas tij, popullatat italiane, rumune dhe turke, me distancë gjenetike respektivisht 0.12, 0.13 dhe 0.15, janë të vendosura më larg në lidhje me popullsinë shqiptare.(A.S/zgjohushqiptar.blogspot.com)
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Fri 2 Dec 2011 - 13:18
Te jesh SHQIPTAR eshte krenari e pavdekshme. Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët 573234
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:13
Mjafton te marresh nje liber historie te thjeshte dhe te shofesh qe prejardhjet e tyre !

Ndersa persa i perket Shqiperise, Shqipetareve, Arberise, Ilirise fakti qe jane autoktone shifet dhe tek gjuha e cila eshte nje gjuhe e IZOLUAR gje qe dmth Gjuha Shqiptare eshte e vetme, Unike dhe nuk asnje lloje lidhje me asnje nga gjuhet dhe kulturat qe e rrethojne !

Kjo eshte nje nga faktet qe konfermojne kete Informacion.
Istogali
Istogali
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1173
<b>Hobi</b> Hobi : Futbollii
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Istog
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:13
Kurse plehrat kerkojn te na behen zot ne toka tonaaa
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:20
Pleherat behen te forte ne kokat tona sepse nuk gjejne zot....

Se ka ngelur fjala ne shekuj

Nuk behet stani me lepuj !!!

Ky eshte realiteti fatkeqe i popullit tone PSE NUK BEHESHIN te zotet dhe ne kohen e xhaxhit ?!!!

Pse Shqiperia e filloi te jete shtet pa Detyrime ndaj vendeve te tjera sepse pikerisht loja e xhaxhit ishte e atille qe te mos i lejonte asnje te huaji ti bente SHAH MAT ne vendin e tije Wink .

Sot qe ne Stan kemi lepuj..shif se ç'behet !!! Mjafton ky krahasim .
Istogali
Istogali
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1173
<b>Hobi</b> Hobi : Futbollii
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Istog
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:22
Por Xhaxhi harroj te mben Bashkimin e trevave shqiptare e izoj shqiperin
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:27
shqiptart jan ne troje te veta den baba den
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:32
Message reputation : 100% (1 vote)
Kete izolim shife ne Kontekstin Boteror jo ne kontekstin BALLKANIK.

Ne Ballkan xhaxhi me ke do behej Aleat ME GREKUN, APO ME SERBIN.

Mbase do te thuash te pranonte ndihmat e planit Marshall po shif se cpo ndodh me Europen Sot !!!

Shume vende perfunduan ne Krize...ashtu sikurse ne SALA me Monopolizimin e territorit dhe te pasurive shqiptare tokesore dhe natyrore beri me Shqiptaret...

Dua te te them dhe se :

Ne na ka marre malli

se emigruam nga SAla nga halli...

Nqs do kishim nje pune e dicka ne Shqiperi ...pa nje monopolizim ekonomik dhe te vendeve te punese shume shqiptare sdo ishin jashte shtetit !!!!

SHIF RASTIN ME KONKRET:

Sala te thote UNE TY DO TE DIPLOMOJE , POR NQS TI ME JEP NJE SHUME LEKESH .... (keshtu eshte ne universitet shqiptare)

Ndersa ne vendet UE thone NQS STUDJON UNE TE FINANCIOJE ME LEKE

SALA TE PAGUAN PER TU BERE BUDALLA...NE FAKT TE PAKET JANE ATA QE JANE KOMPETENT NE SEKTORET QE DIPLOMOHEN NE SHQIPERI....

NDERSA...ata qe jane diplomuar qe ne kohen e xhaxhit kane tjeter Horizont .
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:55
SALA TE PAGUAN PER TU BERE BUDALLA...NE FAKT TE PAKET JANE ATA QE JANE KOMPETENT NE SEKTORET QE DIPLOMOHEN NE SHQIPERI....

hahaha e madhe je Epi me kete qe ke then...e sa e vertete Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët 568197611
Istogali
Istogali
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1173
<b>Hobi</b> Hobi : Futbollii
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Istog
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/11/2011

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Thu 15 Dec 2011 - 22:57
Qendrojm ne teme
Sponsored content

Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët Empty Re: Studimi gjenetik: Shqiptarët më autoktonë në Ballkan se grekët e serbët

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi