Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Shkruaj per te kenaqur te tjeret

prej Fri 22 Jan 2010 - 22:23
Shkruaj per te kenaqur dhe tjeret,jo vetem veten tende.

Shkruaj për të kënaqur dhe një person. Nëse hap dritaren tënde, dhe mundohesh t'i japësh kënaqësi të gjithë botës, do të të zërë pneumonia (metaforike, sigurisht).Dhe kush zgjedh te bleje dhe te lexoje nje botim te caktuar, kryen nje akt vullneti, qe duhet te konsiderohet si i larte, nga kush shkruan.

Ketu keni mundesin te shpreheni per dashurin,jeten,dhembjen,vuajtjen,gezimin,dhe t eluteni per te gjitha me ane te ndjenjes suaj.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shkruaj per te kenaqur te tjeret

prej Sat 30 Jan 2010 - 17:38
SHPIRTI


Njeher ne nje koh pa koh, aty ishte nje shpirt i vogel, ai thoshte tek Zoti
´´ e di un kush jam´´ dhe Zoti i pergjigjet ´´oh po kjo eshte nje mrekulli!Po kush je ti?´´Shpirti i vogel i pergjigjet i lumtur un jam Drita!edhe fetyren e Zotit me te qeshurat e bukura ja ndriqoj.Ti ke te drejte pergjigjet Zoti,,,Ti je Drita!,,Aty shpirti i vogel u lumturua, sepse ai e kishte po kete parashikim.Tani e di perse te gjith shpirtat nen hijen e qiellit duan.´hej´´ thot shpirti i vogel po kjo eshte e pa pare.
Tani shpirtit te vogel i mjafton kjo, nuk i duhet me te mendoj se kush ishte ato ishin tepa rehatshem ne mbrendesin dhe deshironin vetem te dinin se kush ishin, keshtu filluan perseri tek Zoti.
Meq ra fjala kjo nuk eshte ide e keqe qe te jene tek Zoti.
Nese dikush e deshiron ,se qfar ne te vertet eshte ,dhe thoni hallo Zot vetem kete e di se kush jam un ,
mundja un te mos jem? dhe Zoti pergjigjet shpirtit te vogel ti mendon qe deshiron te jesh qka ti ka shum koh qe je?´´aha´´flet shpirti i vogel ketu eshte nje ndryshim ,nese un vetem e di se kush jam,apo nese un ne te vertet jam,un deshiroj ta ndjej, se kush eshte?,kjo drita te jet?´´por ti je vertet kjo drita!e perseriti Zoti dhe buzeqeshi perseri.Por shpirti i vogel peshperiti ,po por un deshiroj vertet ta di se si ate e ndjen ,qe te jesh Drita! Zoti e pergedheli ,vetem te mundesha ta kisha kete mendim per vete !
Ti je gjithmon i drejt,eziston vetem nje gje edhe fetyren e Zotit ta bej te gezuar.Qfar ashtu? pyte shpirti i vogel! Eh vetem qe nuk eziston asgje perveq Drites .E din ti un nuk kam tjeter gje tja dal mban perveq kesaj ,qka ti je ai vet.Edhe po per kete nuk behet vetem ashtu per ty qe te jesh ,i cili je ti ,sepse nuk eziston sikur ti qe je.Si? pyte shpirti i vogel dhe ishte i habitur !shikoje veten po ne kete vend ,ja thot Zoti.Ti je sikur qirinjet qe shenderisin ne rrezet e Diellit kjo eshte shum e vertet ,anash teje ka shum miliona qirinje qe se bashku me Diellin perputhen.Po sepse Dielli sdo ishte Diell nese ti do i mungoje , me nje qiri qe do i mungonte Dielli sdo ishte me Dielle,sepse ai sdo mundte kaq shum te ndriqonte Qiellin dhe Token .Pytja e madhe eshte kjo si do mundje ti kete ta gjeje ,kur ti je Drita,kur ti gjithandej je shperndasi i drites?dhe shpirti i vogel i gezuar thot Ti je Zoti i vertet!!mendoje ti merr diqka ´´ti ke te drejt´´thot Zoti dhe buzeqesh perseri ,edhe mua me perqeu diqka ,qe ti je Drita dhe ti se dije , nese ti vetem per te dhen Drite je ! ti behemi si ti ne strehimin erresires .Qfar eshte errsira ?pyte shpirti i vogel ,Zoti pergjigjet errsira eshte qka ti nuk je !duhet te kem frig nga kjo un ?belbezon shpirti i vogel ,vetem nese ti deshiron te kesh frig pergjigjet Zoti , nuk eziston ne asnje menyr ,e din ti te gjith ne frigene mendojm vetem ashtu .´´oh´´ thot shpirti i vogel duke e ndier veten perseri mire .Te betohem un ty qe do te mendoj gjithon sikur tani qe te shof .Mire thot shpirti i vogel e i gezuar, e din ti un duhet te ze vend ketu, qe mos ta harroj veten time ,edhe nese ti sme kujton se kush une ne te veret jam ,pastaj ka mundesi qe un per nje kohe te gjate te harroj se kush jam , mund te ndodh qe edhe ti te harrosh se kush je ,dhe pastaj jemi te dy te humbur per kete na duhet neve nje tjeter shpirt ne jeten ton te vie dhe per ne te kujtohet se kush ne te vertet ishim . Dhurata me e madhe per ne eshte te mos harrojm se kush jemi .Ti mos me harro mua se kush jam as un te mos harroi ty .
Zoti nuk jeton pa Drite , dhe Shpirti nuk jeton pa Zot!!!!!!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 105
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shkruaj per te kenaqur te tjeret

prej Sun 31 Jan 2010 - 14:52
Cigarja jote jam une e dashura ime, dhe pagjumsia mban emrin tim, me kot perpiqesh te me harrosh... une kurre per ty s’do jem kujtim, dhe kur te puthesh me te tjeraato prape jane buzet e mia, shtrengimi yt aq i tendosur eshte malli im nga xhelozia.
Kthehem ne dhome i rraskapitur e ankthin nis perseri, ku duke qare e lebetitur vetmia ime kthehet tek ti. E shikoj shtratin, kam frike te shtriem, mos ndodhesh ti nen carcafet e mia, marr shishen filloj te pi,dhe te harroj gjurmet qe tek ti lash!
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

default Re: Shkruaj per te kenaqur te tjeret

prej Sun 31 Jan 2010 - 16:16
me ke drogen tende te preferuar ndersa une te kam me shume se droge te kam ejten time Razz
Sponsored content

default Re: Shkruaj per te kenaqur te tjeret

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi