Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Paragjykimet nga veshja?! Empty Paragjykimet nga veshja?!

Mon 5 Dec 2011 - 17:26
Cdo ditë ndeshemi në rrugë me njerëz të ndryshëm! Rrugët e Tiranës janë bërë aq të larmishme sa me siguri na duket se mund të dallojmë çdo tip individi! Për një vajzë me një veshje ekstravagante mendoni një mijë të zeza dhe bëheni paragjykues.

“Jam Desara Bytyçi dhe jam 23 vjeç. Jetoj në Tiranë dhe jam në vitin e dytë për juridik. Juridiku më pëlqen shumë si degë dhe është pjesa plotësuese e ëndrrës time të madhe për të vazhduar shkollën e Policisë dhe dua të bëhem një police e denjë e shtetit shqiptar”, shprehet Desara.

Oficerja dhe juristja e ardhshme nuk e ka problem që edhe ju mund të paragjykoni! Desara është krenare dhe e ndërgjegjshme për veten ashtu si familjarët e saj! Sigurisht jetojmë të gjithë në këtë shoqëri të zhvilluar çuditshëm me stereotipe të famshëm.

“Të paragjykuarit paragjykojnë. Edhe unë paragjykoj ata njerëz që kanë mundësi të mbahen dhe nuk dinë të mbahen”, thotë Desara.

Në një radio të vogël gjetëm një vajzë me flokë të kuqe të ndezur, manikyr po aq feksës, por prapë nuk zutë mend të mos paragjykoni!

“Jam Dorela, jam 22 vjeç dhe studioj për fizikë bërthamore.”

Ajo ka luftuar shumë për identitetin e vet vizual. Dorela është shumë e ndërgjegjshme për kufijtë që i vë trupi i saj dhe i dashuron minifundet! Mbase nuk do t’ju ndodhë shpesh të shihni një shkencëtare raketash me flokët ngjyre gjaku, por Dorela nuk do të shqetësohej fare nga asnjë lloj batute.

“Unë nuk mund të dal nga shtëpia e parregulluar, pa krehur flokët etj. Unë dua të ndihem rehat me veten dhe jo se çfarë mendojnë të tjerët për mua”, thekson Dorela. ./B:Albnews/

Nga duhet tja fillojme per te ndryshuar idete qe na shkojne ne mend sapo shohim nje veshje ekstravagante, apo jashte "normave etike" te shoqerise?

Cfare perfaqeson per ju nje "norme etike" ne shoqeri, familje etj ???
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Paragjykimet nga veshja?! Empty Re: Paragjykimet nga veshja?!

Tue 6 Dec 2011 - 8:31
jam pro veshjes ne pershtatje me moshen nqs keto jan ne rregull ska vend per paragjykime!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Paragjykimet nga veshja?! Empty Re: Paragjykimet nga veshja?!

Tue 6 Dec 2011 - 11:33
Idete nuk kane per te ndryshuar!
Nje vajze "provokuse" eshte nje vajze "provokuse", nuk ka te beje paragjykimi ketu!

Eshte si te fshihesh pas gishtit tend e t'i thuash gishtit se te paragjykon!

Ka plot veshje qe quhen "ekstravagante" ("te jashtezakonshme" shqip), por mos harrojme se jane "te jashte-zakonshme" ku i perkasin vetem shthurrjes nga te zakonshmet...

Ndryshe qendron vleresimi i bukurise dhe ndryshe ai "i tepert"...

P.sh.:
Takat per femrat jo vetem theksojne bukurine ne disa pika, por edhe demtojne shendetin e femres.
Ndersa kuptimi qe ato kane eshte teper nxites.
...e.t.j.!
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Paragjykimet nga veshja?! Empty Re: Paragjykimet nga veshja?!

Thu 8 Dec 2011 - 15:53
ca njerez ndihen mire kur ndihen bukur qoft edhe kur jan jasht normales , edhe pse mund te sakrifikojn rehatin shume femra ti qendrojn besnike estetikes!
MeMories
MeMories
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 1088
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Diku Neper Bote...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/12/2011

Paragjykimet nga veshja?! Empty Re: Paragjykimet nga veshja?!

Thu 8 Dec 2011 - 15:57
Asnjehr smund te gjykosh dikend nga pamja ejashtme...( Stili saj)...
Sponsored content

Paragjykimet nga veshja?! Empty Re: Paragjykimet nga veshja?!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi