Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty A e harrojnë fëmijët dhunën?

Mon 5 Dec 2011 - 21:14
A e harrojnë fëmijët dhunën? Femije-qeshur

Në jetën tonë të përditshme përballemi me situata dhe skena të pakëndshme të shfaqjes së dhunës. Në rrugë, dyqane, qendra tregtare apo kur shkojmë si mysafirë shohim se si sjelljet e fëmijëve shtypen me anë të dhunës.

Megjithëse pamje të tilla na indinjojnë më shumë, përsëri largohemi që andej me mendimin se nëna e fëmijës ka pasur të drejtë dhe do të interesohet me të. Ndonjëherë qetësojmë ndërgjegjen duke thënë “kushedi çfarë sherri ka bërë? Por shumica prej nesh përpiqemi ta shpjegojmë me një gabim të njohur si të drejtë”.

Fëmija harron. Vallë a harron me të vërtetë? Ç’është e vërteta përgjigjen e kësaj pyetjeje mund ta japim duke kujtuar kujtimet e fëmijërisë sonë. Edhe nëse nuk është ushtruar dhunë ndaj nesh nuk mund të harrojmë asnjëherë personat që na kanë bërtitur dhe tërhequr veshin.

Brenda nesh mbet gjithnjë efekti i saj. Por të mëdhenjtë zakonisht mendojnë se “të bërtiturat, ngritja e zërit dhe tërheqja e veshit” nuk janë shfaqje të dhunës. Po atëherë lind pyetja “cilat sjellje duhen pranuar si të dhunshme?” Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë në grupin e sjelljeve të dhunshme përfshihen të gjitha veprimet të cilat prishin shëndetin mendor dhe fizik të fëmijës dhe ndikojnë negativisht në zhvillimin e tij, përfshirë këtu abuzimin seksual dhe konceptin e nënvlerësimit.(dritaislame.al). /albeu.com/
Bestt
Bestt
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 4512
<b>Hobi</b> Hobi : ......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/05/2011
http://......

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty Re: A e harrojnë fëmijët dhunën?

Mon 5 Dec 2011 - 23:21
jo Asnji here
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty Re: A e harrojnë fëmijët dhunën?

Mon 12 Dec 2011 - 7:54
ne shumicen e femijve dhuna nuk mbetet ne formen e kujteses por ne formen e frikes ,pasigurise karakterit te dobet per nje koh me te von !
eshte per te ardhur keq qe nje pjese e mire e shqiptareve mendojne se edukata transmetohet me mire mes dhunes ! A e harrojnë fëmijët dhunën? 324882
MeMories
MeMories
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 1088
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Diku Neper Bote...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/12/2011

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty Re: A e harrojnë fëmijët dhunën?

Mon 12 Dec 2011 - 9:34
Jo asnjher ajo mbetet gjithnje tek ata ankth ipa haruarr....
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty Re: A e harrojnë fëmijët dhunën?

Sun 29 Jan 2012 - 1:50
Femija dhunen nuk e harron, perkundrazi eshte i afte per nje memorie te forte vizive . Nuk harrohet dhe te tilla veprime, nuk duhen aktruar perpara femijeve !
Sponsored content

A e harrojnë fëmijët dhunën? Empty Re: A e harrojnë fëmijët dhunën?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi